Krofnë të ëmbla

Krofnë të ëmbla

Përbërësit për krofne:

1 gotë ujë i vakët

1 lugë e vogël kripë

1 lugë e mesme sheqer

1 lugë gjelle maja

2 gota miell

500ml vaj

 

Për sherbet:

1 gotë e gjysmë sheqer

2 gota ujë

 

Mënyra e përgatitjes:

Së pari e përgatisim sherbetin sepse na duhet i ftohtë. Në tenxere hedhim ujin dhe sheqerin dhe i lëmë të ziejnë bashkë për 15 minuta psi që të fillojë të vlojë. Pasi të ketë zier i heqim nga zjarri dhe ilëmë të ftohetn tërësisht.

Ndërkohë, fillojmë më përgatitjen e krofneve. Në një enë hedhim ujin e vakët, kripën, sheqerin, majan dhe miellin dhe përziejmë me një shpatull derisa masa të jetë homogjene. Brumi nuk duhet të mbetet i trashë, por pak a shumë i qullët. Masën e mbulojmë dhe e lëmë të qëndrojë për 1 orë. Pas një ore, atë e hedhim në shiringë kuzhinë. Në tenxhere shtojmë vajin dhe e lëmë që të ngrohet mbi zjarr. Në vaj hedhim toptha të vegjël nga brumi i krofneve të cilat i përziejmë vazhdimisht që të mos digjen. Pasi ti heqim nga vaji i hedhim direkt në sherbetin e përgatitur më parë. I lëmë për 1-2minuta në sherbet dhe i hedhim në një tepsi. kur ti servirim, i shtojmë sheqer pluhur dhe cokolladë sipër.