1.3 C
Zurich
E shtunë, 4 Prill, 2020

Ekonomi

Muze

Kalaja e Ulqinit, kompleks muzeal që nga civilizimi pellazgo-ilir

    Ulqini, si rrallë ndonjë qytet shqiptar, hapsirën qendrore të kalasë e ka shndërruar në një ambient të rëndësishme kulturo -historiko, duke ekspozuar brenda asaj...

Muzeu i Shtjefën Ivezajt, në Lekaj të Malësisë, një thesar i rrallë kombëtar

Ky muze privat, i themeluar brenda shtëpisë Ivezaj, më 1 Maj 2002, me premisa të një muzeu të vogël kombëtar, nuk financohet nga asnjë...

Shtëpia e Pavarësisë “Dr. Ibrahim Rugova”, vatra ku u farkua shtetësia

Shtëpia e Pavarësisë “Dr. Ibrahim Rugova”, vatra ku u farkua shtetësia Ndër muzetë që tërheq interesimin e shumë vizitorëve në Prishtinë është Shtëpia e...

Kuzhina

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...

Recel Kumbulle

Recel Kumbulle   Të gjithë ne mund të përgatisim lloje të ndryshe të receleve në shtëpitë tonna dhe ato ti përdorim qoftë për ëmbëlsira, qoftë për...

Postimet e Fundit

Sonte asnjë rast në Kosovë me COVID-19,në testimin e dytë!

  Raporti i  Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës   Sot më 02.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 118...

Personaliteti i shquar arbëresh, Antonio Belushi, përballoi me sukses një operacion spitalor

Pasi një bisedë telefonike me At Antonio Belushin, këtë figurë madhore: prift, gazetar, shkrimtar, pedagog, etnolog, lindur në vitin 1934 në Frashinetë të Kalabrisë,...

Kisha Katolike Shqiptare, vatër në shërbim të njeriut dhe kombit

(30 vjet nga krimi serb i helmimit të fëmijëve shqiptarë në Kosovë) Fëmijët e helmuar u trajtuan me zemërgjerësi e profesionalisht nga personeli kishtar.  Tani...

Zgjedhja e Editorit

Apeli mbipartiak i politikanëve zviceran mbi zhvillimet në Kosovë

Deklaratë mbipartiake për situatën aktuale në Republikën e Kosovës Bernë, 20.3.20 Zvicra ishte një nga vendet e para që njohu pavarësinë e Republikës së Kosovës. Të...

MËSIMI NË SHTËPI – U DH Ë Z I M E

Hazir MEHMETI, mësues Shumë vende mbyllen shkollat për shkak të COVD19. Çfarë do ndodhë me mësimin? A kanë mundësi prindërit të motivoj fëmijët e tyre për...

Koronavirusi: Të drejtat e juaja si punëmarrës/e

Në vijim të këtij informacioni të rëndësishëm për punëtoret dhe punëtoret në Zvicër do të gjeni dhe të lexoni edhe vegët me informacione të...