Lëngu me limon dhe xhinxher ndihmon në tejkalimin e gripit

Një nga masat parandaluese që sugjerohet për tejkalimin e gripit është konsumimi i sa më shumë lëngjeve, për të ndihmuar sistemin imunitar. Përgatitja e lëngjeve...

Si t’i gatuani këto pitalka shumë të shijshme për iftar

Pitalkat janë një nga karakteristikat kryesore të muajit të Ramazanit. Më poshtë, do t’ua përcjellim recetën se si mund t’i gatuani shpejt e thjesht pitalkat...

Kek me qumësht të ngrohtë, mund ta shijoni me kafen e mëngjesit

Duke qënë kaq i shijshëm sigurisht që kombinimet me të janë shpërndarë në të gjithë botën, duke e bërë kështu një ndër ëmbëlsirat më...

Dy prej recetave shqiptare në librin turistik Albanien

Jogurt nga paxhari i kuq Përbërësit: Një panxhar i madh dhe i kuq, jogurt (10% përmbajtje yndyrore), limon, kripë dhe piper Përgatitja: Marrim panxharin që mund...

Aguliçja lulja e parë e pranverës, ushqim bio

Agulicja ( lat. primula) lulja e parë e pranverës, përdoret kundër të ftohurit si nxitës në nxjerrjen e gëlbazes nga rrugët e frymëmarjes, kundër...

A e dini se natyra ofron ushqime të shëndetshme, ja çfarë mund të përgatisni

Të gjithë e dijmë se nga natyra marrim ushqimet më të shëndetshme e që përmbajnë më së shumti proteina. Ushqimet përveç se të jenë të...