1.6 C
Zurich
Saturday, December 3, 2022

Liber Emini, një krijuese e re nga Kumanova me hapat e parë në prozë

  Gjatë panairit të librit “Diaspora 2022” në Uster të Zvicrës, takuam krijues të shumtë nga mërgata e trojet shqiptare, por ajo që na tërhoqi...

 “Vatra” e Cyrihut përuroi veprën e Nusret Pllanës e Agim Aliçkajt: “Mos harro kurrë...

  Jo me pak emocione u përjetua atmosfera e djeshme në Affoltern të Cyrihut me rastin e promovimit dy botimeve: “Gjenocidi serb mbi shqiptarët 1844-1999”...

Takimi me Arbër Ahmetajn në Cyrih, nxori në pah jo vetëm opusin letrar

 Çdo takim me shkrimtarin, Arbër Ahmetaj në Zvicër, pos që sjellë dromca arti nga letrat e tij që jo rrallë herë fascinojnë, por edhe...

Xhemail Ali PECI : DRENICA E PUSHKËS DHE E PENËS

  (Vështrim për librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicës)   Prelud Pena mëmëdhetare gjithmonë u ngre një himn pushkëve liridashëse, krismave të saj që kumbuan si himne...

Hazir Mehmeti: LAMTUMIRË YLL, IRINI PAPA LELEKU (IRENA  PAPAS)!   

                      Irena është një nga aktoret më të mira në historinë e kinemasë                                                                                                     K. Hepburn  Aktorja e madhe me origjinë arvanitase kaloi në amshim në...

   Hazir MEHMETI: NJË LIBËR HISTORIK PËR GJIMNAZIN “EQREM ÇABEJ” NË VUSHTRRI

                      (Galip Avdiu “Gjimnazi i Vushtrrisë (1963 -2020)”, Monografi)              ...