15.5 C
Zurich
Monday, June 14, 2021

Deni Hoxha diplomohet në Universitetin numër 1 në botë- Universitetin e Harvardit

Fëmija që migroi si 10 vjeçar nga Shqipëria në Shtetet e Bashkuara, javën e kaluar bëhet studenti i parë i gjeneratës së tij i...

E martë, 1 qershor 1999, Kukës: Ata e kanë mendjen top për t’u kthye...

Këta njerëz po përpiqen ta marrin veten pak nga pak. Kur unë i them se ata e kanë mendjen top për t’u kthye në...

Nxënësit shkëlqyen në konkursin e Shkollave Shqipe “Shkolla Shqipe Zvicër 2021”

... Nuk ka kënaqësi më të madhe se të shohësh gjithë ata nxënës të pesëdhjetë shkollave shqipe në Zvicër të shoqëruar nga prindërit, të...

Mbresa për librin e Xhevdet Bajrajt “Me zemër në qese najloni”

Fillova  ta rilexoj librin e Xhevdet Bajrajt "Në zemër me qese najloni". Derisa thonë se poeti përcjell nga vetja, me ta lexuar pjesën e...

E hënë, 31 maj 1999, Kukës: Gazetarët e huaj s`arrin të hyjnë në Kosovë...

Gazetarët e huaj në këtë qytet kanë botën e tyre  të patrazueshme. Ata janë nga shumica e vendeve të botës dhe mund të them...

San Basile apo Shën Vasili arbëresh që ruan traditat e vendit të origjinës

    Portali prointegra.ch, në vazhdën e  prezantimeve të katundeve arbëreshe, kësaj të hëne prezanton vendbanimin prej më tepër se njëmijë banorësh, Shën Vasili (San Basile) në...

Muze

Shën Pali Arbëresh, ku bashkëjetohet me gjuhën e traditat e të parëve

Këtë fillim javë në kuadër të prezantimeve lokaliteteve arbëreshe ju njoftojmë me Shën Palin Arbëresh apo it: San Paolo Albanese, një fshat dhe komunë...

Vakarici apo Vaccarizzo Albanese në Kalabri ku të presin me bujari

  Kjo qytezë arbëreshe me mbi 1300 banorë në provincën e Cosenzës në Kalabri, themeluar rreth vitit 1470, pas vdekjes së heroit tonë kombëtar, një...

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Postimet e Fundit

Angela Merkel: “Luftoni muret e injorancës dhe mendjen e ngushtë!”

OPINION. Një javë më parë, Kancelarja gjermane dha një fjalim për studentët e Harvard-it në formën e një porosie, testamenti politik. Ne po ju...

E shtunë, 12 qershor 1999: Kukësi qendra e  madhe e rikthimit

Sot në qytet erdhën rreth 2000 vetë, që janë vendosur në qendra të tjera pritëse. Lajmi se forcat paqeruajtëse të NATO-s do kalojnë nëpër...

“Teuta” nga Lozana, shoqëri artistike e profilizuar në numër e cilësi

Në vazhdën e prezantimeve të grupeve artistike shqiptare në trojet etnike e në mërgatë në këtë fund javë portali ynë prointegra.ch ,  ju njofton...

Zgjedhja e Editorit

Miti vaksinë: Zhvillimi i vaksinave

Zhvillimi dhe ndikimet e vaksinës dhe çështja e infertilitetit Enti Federal për shëndetësi i Zvicrës ka prodhuar tri video me nëntituj edhe në shqip për...

Miti vaksinë: Efektet anësore

Zhvillimi dhe ndikimet e vaksinës dhe çështja e infertilitetit Enti Federal për shëndetësi i Zvicrës ka prodhuar tri video me nëntituj edhe në shqip për...

Miti vaksinë: Steriliteti

Zhvillimi dhe ndikimet e vaksinës dhe çështja e infertilitetit Enti Federal për shëndetësi i Zvicrës ka prodhuar tri video me nëntituj edhe në shqip për...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...