11.1 C
Zurich
Thursday, October 29, 2020

Muze

Kostumet muzeale, element bukurie e begatie kombëtare

  Në vazhdën e prezantimit të muzeve kombëtare, kësaj të hëne u përcaktova për prezantimin e kostumeve tradicionale kombëtare, të rajoneve të ndryshme shqiptare, përfshi...

Madhështia e shqiptare: bashkëjetesa dhe toleranca fetare

  Gjatë udhëtimeve trojeve arbërore, hasa në shembuj ku ka bashkëjetua dhe bashkjeton fuqishëm toleranca ndërfetare. Raste konkrete: Hafëz Ibrahim efendiu nga Shkupi puth At...

Sofrat muzeale, dhunti e bujarisë dhe mikpritjes shqiptare

Këtë fillim javë, si çdo të hëne artefakte nga muzetë dhe kullat shqiptare: fotot e 15 sofrave nga trojet e ndryshme arbërore, që kapa...

Postimet e Fundit

Normalja e Elbasanit, rekrutuese e mësuesve për të gjitha trojet shqiptare (4)

Në nismën e saj, më 1 Dhjetor 1909, me drejtor të parë Luigj Gurakuqin pati gjithsej 140 nxënës nga e gjithë Shqipëria: gjysma prej...

Raporti i Hashorvës: Kosova në shkollat e mesme me vetëm 276 nxënës shqiptarë !...

( Në foto: mësuesit e parë nga Shqipëria në Kosovë, babë e bir: Ali e Ilir Hashorva me botimit e këtij të fundit ) Më...

Në Vjenë promovohet libri „Pranverë e helmuar“, kushtuar krimit serb ndaj fëmijëve shqiptarë

Një nga personalitetet më të shquara shqiptare në Austri, intelektuali dhe shkrimtari, Hazir Mehmeti, autor i disa veprave, doli edhe me një libër të...

Zgjedhja e Editorit

Hilmi Gashi zgjidhet në parlamentin e Muri-Gümlingen të Kantonit të Bernës

Partia e gjelbër e Muri-Gümligen në Kantonin e Bernës ka fituar pesë mandate në parlament të komunës. Në mesin e të zgjedhurve është edhe...

Vlerësimi kritik i Studimit “Diaspora si forcë shtytëse për zhvillim në Kosovë: mit apo...

Për shkak se tematika në fjalë nuk ka humbur nga aktualitetit dhe pasi që ajo edhe më tej është një ndër preokupimet kryesore shoqërore...

Më e rëndësishme se kurrë ndonjëherë: Të ndalohet rritja e rasteve të infektimit.

Informacione të rëndësishme rreth koronavirusit të ri “Covid-19“ dhe rregullave për higjienën dhe sjelljen   Më e rëndësishme se kurrë ndonjëherë: Të ndalohet rritja e rasteve të...

Kuzhina

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...