7.2 C
Zurich
Thursday, February 29, 2024

Pse Ajnshtajni refuzoi operacionin para vdekjes së tij: Ai mund ta kishte shpëtuar, por...

Mjekët e respektuan vendimin e tij Albert Ajnshtajni refuzoi një operacion që mund t’i kishte shpëtuar jetën, dhe një ditë më vonë ai vdiq. Shkencëtari ishte...

” ATO GDHENDIN DHIMBJEN”

Të shtunën më 13 Maj, nga ora 18:00-20:00, në Restorantin "VOTRA" (Isabelle-de-Montolieu 113, 1010 Lausanne), do të mbahet një event me një rrëfim rënqethës...

Fshati shqiptar në mes të Rusisë, madje edhe hoxha i xhamisë flet shqip

Fshati shqiptar në mes të Rusisë, madje edhe hoxha i xhamisë flet shqip. "Nga viti 2005 deri në vitin 2010 kam qenë në Rusi,...

Bedri TAHIRI : RRËFIME ARTISTIKE PËR NGJARJE TË PËRJETUARA

Sot LenaGraphic nxori në dritë librin me tregime “KOHPËRFYTJE” të autorit Hazir Mehmetit, për të cilin u përkujdesën Bedri Tahiri (redaktor) Violeta Allmuça (lektore)...

Në demonstratë, 1 prill 1981

Isuf Ismaili: Në demonstratën e 1 prillit të vitit 1981 Një pjesë e tregimit realist, nga ngjarja që kam përjetuar si nxënës i shkollës 8...

Tregim nga Muharrem Blakaj: MIRUSHA E BEQIRIT

Shkruan: Muharrem Blakaj Po kthehesha nga mulliri i Bicaj. Dalngadalë po ngjitesha në të përpjetën e rrugicës së ngushtë të Tëdelit. Befas, pashë Mirushën e...