20.1 C
Zurich
Wednesday, September 23, 2020

Aktualitete

Fillim i mbarë i sezonit të katërt të  Emisionit televiziv  Folshqipshow

Të shtunën e kaluar ky Emisioni televiziv, që udhëhiqet nga Altin Marku, të shtunën e kaluar me 12 shtator, në një ambient të hapur...

Dega e Zvicrës Qendrore e Rrjetit të BSHZ, shquhet me investime e ligjërime

  Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër- dega e Zvicrën Qendrore, degë kjo që nga muaji në muaj po forcohet dhe po e zgjeron aktivitetin e...

Mentor Thaqi: ADEMËT E SHQYPNISË T´ÈMÈ

 (Adem Mikollovcit, postmortem) T´sertë m´i pat Shqypnia Adem-at, t´rreptë si Rèja e Motit, t´drejtë n´fjalë e n´rrugë t´Zotit Heronjë lufte i pat Ademat Kombi jèm, luftë jeten e jetë...

At Antonio Bellusci, gëzuar ditëlindjen edhe për mbrojtjen e Kosovës në Departamentin Amerikan  

   Sot në ditëlindjen Tënde të 86- të, nuk kemi si mos të nderojmë vëlla, Antonio Belushi, Ty që për ne shqiptarët kudo që jemi,...

KOSOVA NË DITËN NDËRKOMBËTARE TË DEMOKRACISË

Me qeveri pa legjitimitet, me parlament pa integritet dhe me kapje të shtetit në çdo segment nga ata që nuk zgjedhin mjete për ta...

Kur dhe si duhet të bëhet testi serologjik per COVID-19?

Nga: Dr. Fatime Imeri Testet Serologjike Testi serologjik për COVID-19 detekton antitrupat në gjak kundër virusit SARS-CoV-2.  Ai rezulton pozitiv përafërsisht 2 javë pas shfaqjes së...

Muze

Muzeu Arkeologjik në Apoloni, me qindra objekte nga antikiteti 

Në stendat e këtij muzeu janë të ekspozuara mbi 800 objekte, që në fakt tregojnë edhe për ritmet e zhvillimit epokal në Apoloni- Disa...

Muzeu i Dibrës me eksponate që nga neoliti  i hershëm  

  Në qendër të qytetit të Peshkopisë, ndodhet Muzeu i Dibrës, që ju mundëson një takim interesant me të shkuarën e kësaj zone, përmes pavioneve...

Muzeu i Vakaricës në Kalabri me koleksion të rrallë kostumesh arbëreshe

   Kësaj radhe portali ynë prointegra do tu prezantojë Muzeun e veshjeve dhe të arteve në qytezën arbëreshe, Vakaricë ( It.Vaccarizzo Albanese) në provincën e...

Postimet e Fundit

Union Invest AG në Zvicër, me aksionarë shqiptarë, sapo ka bërë bumin e parë

Ky organizim i 20 aksionarëve shqiptarë në Zvicër, ndonëse nuk ka më tepër se një vit nga themelimi, tash më në qarkullim ka rreth...

30 – vjetori i Shkollës Shqipe “Hasan Prishtina”- Shkollës së Parë Shqipe në Zvicër

  Për hapjen e shkollës së parë shqipe përveç anëtarëve të Këshillit Iniciues dhe mërgimtarëve kanë dhënë një kontribut vendimtar, edhe përfaqësuesit e institucioneve zvicerane,...

Muzeu Arkeologjik në Apoloni, me qindra objekte nga antikiteti 

Në stendat e këtij muzeu janë të ekspozuara mbi 800 objekte, që në fakt tregojnë edhe për ritmet e zhvillimit epokal në Apoloni- Disa...

Zgjedhja e Editorit

Intervistë me Emsale Selmani, kandidate për Asamblenë e Ostermundigen-it

Emsale Selmani është juriste dhe iniciatore e Streetfood Festival në Ostermundigen. Si asambleiste e Ostermundigen-it, ajo zotohet se do të përkushtohet e të punoj...

Zvicër: Manifesti i shoqatave të migrantëve kundër nismës pezulluese

Solidaritet në vend të përjashtimit Zvicra e sotme nuk mund të merret me mend pa migrantet/ët. Me decenie të tëra ne jemi pjesë aktive e...

Intervistë me Hilmi Gashin, ekspert i çështjeve të politikave të migracionit në Zvicër

Në prag të votimeve nacionale në Zvicër, që mbahen me 27 shtator 2020, e ku të gjithë njerëzit me të drejtë voto so të...

Kuzhina

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...