19.3 C
Zurich
E diel, Maj 26, 2019

Postimet e fundit

Madeleine Albright shpërblehet me një bust bronzi për kontributin e saj për Kosovën

Ish-sekretarja amerikane e SHBA-së Madeleine Albright, është nderuar me bustin e saj, i cili do...

Është gjetur trupi i pajetë i 4 vjecarit të zhdukur në Zvicër

Djaloshi 4 vjecar nga kantoni i Aargaus në Zvicër, i cili ishte zhdukur që nga...

Dhimbja e shqiptarëve që u publikua edhe në gazeta botërore

Foto rrënqethëse të luftës në Kosovë publikuan edhe mediumet më prestigjioze, sic është New York...
     

Diasporë

Në Munih promovohet libri „ Legjendat e Futbollit…”, të autores Hava...

Me datën 25.05.2019 prej orës 13 deri në ora 14:30 në ambientet e Konsullatës së Përgjithshme të Kosovës në Munih, do të mbahet aktiviteti...

Nga Mitingu i 55 i poezisë në Gjakovë- dy çmime për...

Këtë vit dy çmime erdhën për krijuesit shqiptar në Zvicër: çmimin jubilar të themeluar viteve të fundit e fitoi krijuesi Skënder Buçpapaj, ndërsa çmimin...

Kulturë

Në Zvicër dy promovime të dy veprave të Kolonel Ahmet Krasniqit

Në këto promovime të organizuara: më 25 Maj në  Strengelbach, nga Klubi “Dardania”- Zofingen dhe...

Dita Ndërkombëtare e Biodiversitetit

22 maji në botë njihet si Dita Ndërkombëtare e Biodiversitetit. Për herë të parë kjo...

Nga Mitingu i 55 i poezisë në Gjakovë- dy çmime për krijuesit shqiptar në Zvicër

Këtë vit dy çmime erdhën për krijuesit shqiptar në Zvicër: çmimin jubilar të themeluar viteve...

Ekonomi

Shpenzohen rezervat shtetërore të Kosovës

Buxheti i Kosovës ka ndarë 4.8 milionë euro për rezerva shtetërore. Ndonëse gjatë këtij viti nuk kemi pasur ndonjë fatkeqësi natyrore që ato të...

“Jemi të gatshëm të japim kontributin tonë në të gjitha fushat...

Hazir MEHMETI, Vjenë, 15 maj 2019, Vjenë Osman Osmani, përfaqësues i UNIA- së në manifestimin e Vjenës Me rastin e shënimit të 100 vjetorit të Ligjit...

Sport

Iker Casillas po mendon ti japë fund karrierës së tij në futboll

Portiere i njohur ndërkombëtarisht, i cili aktualisht mbron për Porton, Iker Casillas, është bërë e...

Zhytësi amerikan mbanë simbolin e flamurit shqiptarë

Një tjetër rekord është thyer këto ditë, nga një zhytës eksplorues amerikan, i cili kishte...

Manchester City fiton titullin e Premier Ligës

Manchester City ka mposhtu Brightonin me rezultat 4-1, ndeshje kjo dhe gola këta që përcaktuan...

Kuzhina

Krofnë të ëmbla

Krofnë të ëmbla Përbërësit për krofne: 1 gotë ujë i vakët 1 lugë e vogël kripë 1 lugë e mesme sheqer 1 lugë gjelle maja 2 gota miell 500ml vaj   Për sherbet: 1...

Pilaf me mish viqi dhe speca të kuq djegës dhe tagliatella me kërpudha

Pilaf me mish viqi dhe speca të kuq djegës dhe tagliatella me kërpudha   Përbërësit që iu nevojiten për dy persona: 1 gotë oriz pilaf 4 speca të...

Pite me spinaq, pak me ndryshe se tjerat

Pite me spinaq, pak me ndryshe se tjerat Për këtë recetë iu nevojiten: 500 gr spinaq i freskët 2 vezë 1 filxhan caji vaj 2 filxhana caji kos 200 gr...

Postimet e Fundit

Madeleine Albright shpërblehet me një bust bronzi për kontributin e saj për Kosovën

Ish-sekretarja amerikane e SHBA-së Madeleine Albright, është nderuar me bustin e saj, i cili do të vendoset në sheshin që mbanë edhe emrin e...

Është gjetur trupi i pajetë i 4 vjecarit të zhdukur në Zvicër

Djaloshi 4 vjecar nga kantoni i Aargaus në Zvicër, i cili ishte zhdukur që nga mbrëmja e së enjtes, është gjetur i vdekur mbrëmjen...

Dhimbja e shqiptarëve që u publikua edhe në gazeta botërore

Foto rrënqethëse të luftës në Kosovë publikuan edhe mediumet më prestigjioze, sic është New York Times. Këto foto që shprehnin dhimbjen dhe tmerrin e...

21 vjet nga Masakra e Lybeniqit

Sot janë bërë 21 vjet nga Masakra e Lybeniqit të Pejës, e cila u krye më 25 maj 1998 nga forcat kriminele serbe. 21...

Krofnë të ëmbla

Krofnë të ëmbla Përbërësit për krofne: 1 gotë ujë i vakët 1 lugë e vogël kripë 1 lugë e mesme sheqer 1 lugë gjelle maja 2 gota miell 500ml vaj   Për sherbet: 1...

Zgjedhja e Editorit

“Jemi të gatshëm të japim kontributin tonë në të gjitha fushat e mundshme sindikaliste”

Hazir MEHMETI, Vjenë, 15 maj 2019, Vjenë Osman Osmani, përfaqësues i UNIA- së në manifestimin e Vjenës Me rastin e shënimit të 100 vjetorit të Ligjit...

Sindikalisti Hilmi Gashi drejtues i ri i migracionit në sindikatën Unia

Unia është sindikata më e madhe dhe më e fuqishme e Zvicrës. Ajo njëherazi është edhe organizata më e madhe emigrantëve në Zvicër dhe...

Erdhën me strajca në krah në Zarë, që të bëhen pronarë dhjetëra lokalesh

Gjatë vizitës treditore në Zarë, jo vetëm që hasa në gjurmë ilire, komunitet tejet dinamik arbnesh, por edhe prani të madhe mërgimtarësh shqiptarë, që...

Në muzeun e Zarës, artefakte të shumta për prani ilire në Dalmaci

Kësaj radhe nëpër Dalmaci, në misionin tim në gjurmim të kaluarës dhe të sotmes sonë në këto troje, u gjenda i vetëm në shtegtime!...

Komedia “2 Gisht Mjaltë”: shijohet duke ngrënë kokoshka!

Kështu u shpreh në Cyrih, producenti dhe protagonisti i filmit Ermal Mamaqi, duke pas përkrah protagonisten tjetër Elvana Gjata, këngëtaren e njohur, të cilët...