16.4 C
Zurich
Monday, July 26, 2021

NGADHËNJIM MBI ZEZONËN NJËSHEKULLORE SERBE

(Lidhur me librin « Kujtime të ndritura të kohëve të errëta » të autorit, Nysret Hajdari (Fitim Fitimi), botuar nga « Prointegra »,   Cyrih », 2021) Shkruan: Ismet Rashiti Këto ditë...

E mërkurë, 19 maj 1999: Halit Coka nga Kukësi u vra për lirinë e...

Më tregojnë se Halit Riza Coka (prej katundit Arrë n) u vra në Kosovë, në fushë të betejës.  Nga Ditari i shkrimtarit Petrit Palushi, Kukës  Agim...

KUR KLITHNIN FËMIJËT SHQIPTARË – Mbi librin “Pranverë e helmuar” të Hazir Mehmetit

Në pranverën e vitit 1990 do të ndodhte në Kosovë krimi serb i helmimit në masë të fëmijëve shqiptarë. Fatkeqësisht u helmuan edhe fëmijë...

Në Lucern të Zvicrës ndërroi jetë poeti Nokë ( Ndue) Sinishtaj

Nokë (Ndue) Sinishtaj, i lindur më 24 gusht 1944, në Këshevë të Grudës në Malësi të Madhe afër Tuzit, që ndërroi jetë në Lucern...

E shtunë, 15 maj 1999, Kukës: Rrëfime rrëqethëse të gazetarit Demir Reshiti  

Krijuesi Demir Reshiti, pas mbërritjes në Kukës nisi bashkëpunimin me Radio Kukësin. Emisioni i parë që përgatiti ishte një kronikë për një fëmijë të...

E hënë, 10 maj 1999: Dhjetë ditë në këmbë deri në Kukës

U rihap përsëri pika e kalimit në Morin. Gjatë gjithë ditës së djeshme dhe deri në orën 14 të ditës së sotme erdhën në Kukës...

Muze

Shën Pali Arbëresh, ku bashkëjetohet me gjuhën e traditat e të parëve

Këtë fillim javë në kuadër të prezantimeve lokaliteteve arbëreshe ju njoftojmë me Shën Palin Arbëresh apo it: San Paolo Albanese, një fshat dhe komunë...

Vakarici apo Vaccarizzo Albanese në Kalabri ku të presin me bujari

  Kjo qytezë arbëreshe me mbi 1300 banorë në provincën e Cosenzës në Kalabri, themeluar rreth vitit 1470, pas vdekjes së heroit tonë kombëtar, një...

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Postimet e Fundit

Ansambli “Gëzuar” nga Gjeneva, që shquhet me valle përplot elegancë e bukuri

  Në kuadër të prezantimeve të ansambleve artistike, që bënë çdo të shtune portali ynë “prointegra.ch” kësaj radhe ju njohim me Ansamblin e Valleve “Gëzuar”...

Material informues mbi certifikatën Covid: Video sqaruese

Njerëzit e vaksinuar, të shëruar e rikuperuar ose të testuar negativisht mund të aplikojnë për një certifikatë COVID në formë letre ose në formë...

Afrim Nevzadi – përsëri përzgjidhet nga lexuesit e hellozurich.ch

Cyrihu, Rruga Gerold dhe ndërtesa impozante Prime Tower, grafitet murale “të ndaluara” si pjesë e artit të rrugës, të gjitha këto bashkë të reflektuara...

Zgjedhja e Editorit

Material informues mbi certifikatën Covid: Video sqaruese

Njerëzit e vaksinuar, të shëruar e rikuperuar ose të testuar negativisht mund të aplikojnë për një certifikatë COVID në formë letre ose në formë...

Diaspora me pritshmëri konkrete karshi Zvicrës dhe Kosovës

Ndryshimet politike dhe qeveria e re në Kosovë kanë ngjallur shpresa të mëdha. Ato hapin mundësinë e një nisje gjithëpërfshirëse në këtë shtet të...

Një diasporë në lëvizje: Diaspora e Kosovës protagoniste e ndryshimit në Zvicër dhe Ballkan

Një takim i fundit i organizuar nga grupi i migrantëve të Partisë Socialiste të Zvicrës tregoi angazhimin e madh të diasporës së Kosovës në...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...