Pilaf me mish viqi dhe speca të kuq djegës dhe tagliatella me kërpudha

67

Pilaf me mish viqi dhe speca të kuq djegës dhe tagliatella me kërpudha

 

Përbërësit që iu nevojiten për dy persona:

1 gotë oriz pilaf

4 speca të kuq të vegjël djegës

300gr mish vici

Gjysëm pako tagliatella

300gr kërpudha

Ajkë qumështi

Vaj ulliri

Kripë, piper dhe erëza

 

Mëyra e përgatitjes:

Së pari e ziejmë orizin. Fillimisht orizin e pastrojmë me ujë të bollshëm dhe e hedhim në tenxhere në të cilën shtojmë 2 gota ujë. I hedhim kripë e përziejmë dhe e lëmë të ziejë derisa i gjithë uji të tretet. Ndërkohë, derisa orizi të ziejë, mishin e prejmë në kocka të vogla dhe i fërgojmë në tigan me vaj ulliri. I mbulojmë me kappa dhe i lëmë pak që të ziejnë. Pastaj ia shtojmë specat e kuq tq ngrirë imët dhe i hedhim kripër, piperin e zi dhe erëzat sipas dëshirës. Mishin e lëmë pak të lëngshëm, nuk preferohet të jetë edhe shumë i tharë.

Në një tenxhere tjetër, hedhim ujë, shtojmë kripë dhe pak vaj ulliri dhe e lëmë të vlojë. Kur të vlojë në të i hedhim tagliatellat dhe i lëmë derisa të zihen mjaftueshëm. Në një tjetër tenxhere përgatisim sosin për tagliatella, ku kërpudhat i pastrojmë, i grimë dhe i fërgojmë në vaj ulliri. Pastaj ia shtojmë ajkën e qumështit dhe piperin e zi dhe kripën. Kur tagliatellat të ziejnë i kullojmë, dhe ato i shtojmë në tiganin ku kemi përgatitur sosën me kërpudha.

Për ti servirë në pijatë, marrim një enë e mbushim me oriz dhe i bëmë një vrimë në mes. Vrimën e mbushim me mishin e vicit, ndërkohë anash servojmë tagliatellat të cilat mund edhe ti shoqërojmë me një sallatë shtëpie.