11.5 C
Zurich
E hënë, 24 Shkurt, 2020

Redaksia

242 POSTIME 0 KOMENTET

Muze

Muzeu etnologjik në Prishtinë, që vlerësohet edhe nga “The Guardiani” londinez

Ky muze përbën një kompleks shumë karakteristik arkitektonik të shekujve tetëmbëdhjetë e nëntëmbëdhjetë, ku ruhen objekte të rëndësishme me vlerë e ku disa nga...

Muzeu etnografik në Krujë, me objekt unik në trevat ballkanike

Sa i përket Muzeut Kombëtar Etnografik në Krujë, që është unik ne trevat Ballkanike me stilin persian, e që ndodhet brenda oborrit të kalasë...

Muzeu “Lidhja Shqiptare e Prizrenit”, që mbijetoi barbarinë serbe

Pas Muzeut Historik Kombëtar “Gjergj Kastrioti- Skënderbeu“ në Krujë, sot përmes 30 fotove do të fokusohemi te Muzeu Historik Kombëtar “Lidhja Shqiptare e Prizrenit”,...

Kuzhina

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...

Recel Kumbulle

Recel Kumbulle   Të gjithë ne mund të përgatisim lloje të ndryshe të receleve në shtëpitë tonna dhe ato ti përdorim qoftë për ëmbëlsira, qoftë për...

Postimet e Fundit

Muzeu etnologjik në Prishtinë, që vlerësohet edhe nga “The Guardiani” londinez

Ky muze përbën një kompleks shumë karakteristik arkitektonik të shekujve tetëmbëdhjetë e nëntëmbëdhjetë, ku ruhen objekte të rëndësishme me vlerë e ku disa nga...

Anulohet monodrama «Nostalgjia» e Mario Calivàs në Uster

Njoftojmë të interesuarit për të marrë pjesë në përcjelljen e shfaqjes së Monodramës «Nostalgjia» të shkrimtarit arbëresh, Mario Calivà, që ishte planifikuar për datën...

Ansambli “Trojet” dhe grupi “Kërçova- Zvicër”, impresionuan në Winterthur

  Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Trojet” nga Winterthuri dhe Grupi Artistik i Shoqatës Kulturore “Kërçova- Zvicër”, si mysafir mbrëmë në Hotel Zentrum Töss, shfaqën...

Zgjedhja e Editorit

Sfidat e vazhdueshme politike ndaj të huajve në Zvicër!

Cilat janë ndryshimet në Ligjin për të huaj dhe për integrim dhe çfarë domethënie kanë këto ndryshime në jetën e përditshme? Ejani në mbrëmjen informative...

Hilmi Gashi shënon emërime të suksesshme të njëpasnjëshme

Pas zgjedhjes në dy komisione federale, mbledhja e delegatëve të sindikatës Unia aprovoi zgjedhjen e Hilmi Gashit në Kryesinë Qendrore, pra bordin ekzekutiv të...

Pas përpjekjeve shekullore, shqiptarët e Malit të Zi, do të përdorin lirshëm flamurin kombëtar 

Për herë të parë pas periudhës së Gjergj Kastriotit, më 6 Prill 1911, flamuri shqiptar është valëvitur në malet e Deçiçit, në betejën e...