U mbajtë nata e parë e Festivalit Europian të Këngës

The logo of Eurovision Song Contest is displayed during the 2019 Eurovision Song Contest (ESC) national selection show, in Kiev, Ukraine, on 23 February, 2019. Ukrainian singer MARUV will represent Ukraine at the Eurovision Song Contest (ESC) that consists of two semi-finals, to be held on 14 and 16 May, and a grand final taking place at the Expo Tel Aviv in Tel Aviv, Israel, on 18 May 2019. (Photo by STR/NurPhoto via Getty Images)

Ka filluar spektakli i Festivalit Europian të Këngës, që po mbahet në Tel Aviv të Izraelit, ku të marten është mbajtur nata e parë e festivalit. Nata e festivalit u hapë me ish fituesen e vitit të kaluar, izraeliten Natta, e cila në skenë solli një version të ri të këngës fituese “ToY”, duke ndezur atmosferën, me të njejtin entuziazëm me të cilin edhe u përmbyll nata e parë.

Pesë shtetet të cilat kanë kaluar automatikisht në finale janë: Franca, Gjermania, Britania e Madhe dhe Izraeli, ndërsa mbrëmë iu bashkuann edhe dhjetë të tjerë. Ata janë: Greqia, Bjellorusia, Serbia, Qipro, Estonia, Cekia, Australia, Islanda, San Marino dhe Sllovenia.

E vecanta e këtij edicioni të sivjetmë ishte transmetimi direkt në të gjitha kanalet shtetërore evropiane, ndërsa u ndoq drejtpërdrejt edhe në kanalet e SHBA-së, Australisë dhe Kinës, duke kapur kështu shifra rekord të shikueshmërisë të cilat kanë arritur në 200 milionë shikues.