13.7 C
Zurich
Friday, February 26, 2021

Kthimi nga Kosova në Zvicër

( Ose: Kujt i kërkohet rezultati negativ i testit PCR ?!) Shumë prindër që po përgatiten të kthehen nga Kosova në Zvicër pyesin se a...

Shënë Benedhiti, një qytezë arbëreshe përplot lavdi e histori

San Benedetto Ullano (në gjuhën arbëreshe: Shën Benedhiti ) është një komunë arbëreshe në provincën e Cosenzës në Kalabri që ruan traditat komplekse popullore përmes një...

KOSOVA E GATSHME PËR TA SHKRUAR NJË FAQE TË RE NË HISTORINË E SAJ

Radio televizioni zviceran për Kosovën: Më pak se një vit e gjysmë pas zgjedhjeve të fundit, këtë të diele në Kosovë, do të zhvillohen...

Akkv “SHOTA”, që prezanton denjësisht Kosovën në anë të ndryshme të globit

  Këtë fundjavë “prointegra”, prezanton Ansamblin Kombëtar të Këngëve dhe Valleve "SHOTA", themeluar më 30 shtator 1950, i cili përkundër shumë sfidave e pengesave nga...

Kursi për ndryshim dhe traditat e luftërave çlirimtare, kjo do të jetë Kosova e...

Zgjedhjet e 14 shkurtit, nuk janë të jashtëzakonshme vetëm për shkaqe formale e procedurale, por edhe për shkak të frymës së ndryshimit që imponojnë....

Gazeta historike e Kosovës Rilindja nisi të dalë para 76 viteve

-Numri i parë i gazetës tradicionale të Kosovës Rilindja me datë 12 Shkurt 1945 i botuar në Prizren, që kishte katër faqe, u radhit...

Muze

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Me muzeun arkeologjik të Korçës, prointgra përmbyll vitin me 48 muze shqiptare

Ndonëse është amortizuar në masë, ky muze që është ndërtuar në vitin 1985 brenda tij ruan plot 1.200 objekte, të cilat datojnë prej epokës...

Shtëpia muzeale e Filip Shirokës në Shkodër, josh me stil e traditë  

Pas zhgënjimeve që përjetova tek shtëpitë e figurave të shquara kombëtare në pjesë të ndryshme të Shqipërisë, sidomos me shtëpinë e vëllezërve Frashëri në...

Postimet e Fundit

Marrëveshja e 1938-tës parashihte shpërnguljen e rreth 200 mijë shqiptarëve në Turqi

Sipas librit të Qamil Bytyçit “Shqiptarët e Harruar në Turqi “, të arritur sipas elaborateve famëkeqe të akademikëve serbë:  “ Më 11 korrik 1938...

Malli i atdheut në vëllimin poetik “ Lulebozhuri i Dukagjinit “ i autorit Servet ...

  ( Shkëputur nga libri "Bisede me krijues - recensione , dhe që është i pa botuar akoma) Vepra poetike – letrare “ Lulebozhuri i Dukagjinit...

Prend BUZHALA: SHËNIME PËR NJË FYELL TË HUMBUR

(Tregim me pak fjalë) Krejt rastësisht hasi në fyellin e tij, që e kishte humbur para 50 vjetësh. Po qëndronte te vitrina e një muzeu...

Zgjedhja e Editorit

17 SHKURTI HISTORIK: 39 vjetori i Lëvizjes për Republikë & 13 vjetori i Pavarësisë...

Me 17 shkurt 1982 u themelua Lëvizja për Republikë Shqiptare në ish RSFJ, ndërsa pas 26 viteve të veprimtarisë atdhetare revolucionare dhe asaj paqësore...

Varfëria nuk është krim

E drejta për mbështetje në situatë emergjente është një e drejtë themelore. Kjo është e garantuar edhe në kushtetutë dhe është në dispozicion të...

Diaspora infuzion edhe për demokracinë e Kosovës

Kanë mbetur edhe pesë ditë deri në përfundimin e afatit për dorëzimin e fletëvotimeve përmes postës të paraparë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ),...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...