7.1 C
Zurich
Friday, February 23, 2024

            Ilir PAJA:PËRSIATJE MBRESASH NËPËR VEPRËN E BEDRI TAHIRIT

                (Mbi librin më të ri të Bedri Tahirit, JETË LETRARE, Lena, Prishtinë, 2023)             Gjithçka që shkruhet nuk mbetet...

Myftar GJONBALAJ: VARGJE BRILANTE PËR AKTUALITETIN

(Recension mbi librin më të ri të Bedri TAHIRI, PAVDEKËSIA, Lena, Prishtinë, 2023) Me profesorin, shkrimtarin, studiuesin e publicistin Bedri Tahiri njihemi bukur moti....

Në Ferizaj promovohet veprimtaria krijuese e gazetarit Rexhep Rifati  

Në prag të promocimit të veprimtarisë krijuese të gazetarit dhe të redaktorit të portalit tonë „prointegra.ch“ në kuadër të 150 vjetorit të themelimit të...

Qendra Kulturore “Migjeni” në Suedi – Ambasadore e shqiptarëve në mërgatë

Qendra Kulturore "Migjeni" në Suedi, në mbështetje të vazhdueshme të shqiptareve brenda dhe jashtë vendit, (Ambasadore e shqiptarëve në mërgatë) Qendra Kulturore Shqiptare “Migjeni” në...

A vriten Engjëjt?

(Libri, “A vriten Engjëjt” mu dhurua nga miku Rexhep Rifati, dhe është i autores Hanëmshahe Ilazi) Nga Ornela Radovicka Thuhet që nga parajsa Zoti la...

FITUESI I ÇMIMIT NOBEL, SHKRIMTARI I NJOHUR, ORHAN PAMUK, VJEN NË KOSOVË

Shkrimtari i njohur turk, nobelisti, Orhan Pamuk, do ta vizitojë Kosovën. Këtë e ka bërë të ditur ministri i Kulturës i Kosovës, Hajrulla Çeku,...