Hazir Mehmeti: LAMTUMIRË YLL, IRINI PAPA LELEKU (IRENA  PAPAS)!   

                      Irena është një nga aktoret më të mira në historinë e kinemasë                                                                                                     K. Hepburn  Aktorja e madhe me origjinë arvanitase kaloi në amshim në...

Ornela Radovicka: Një udhëtim mbi punën dhe veprën e Zotit Antonio Bellusci 

           (Një djaloshar me gjak arbërori në 88 vjetorin e tij!) Në një cep të Kalabrisë, zhytur në Parkun Kombëtar...

Një poet nga tej Atlantiku, që në Cyrih solli jo vetëm poezi por edhe...

  Nga puna ime prej tri dekadash në gazetari në shtetin Helvetik, rrallë kam përjetuar çaste aq të ngrohta e njerëzore të sjella nga një...

Ornela Radovicka: Prof Mario Massaro, në 82 vjetor vjen me librin “Një herë pleqtë...

  Një prej eksponentëve të botës arbëreshe sot për sot  është edhe  Profesor Mario Massaro.Mjafton pak sekonda dhe ti ndihesh sikur e njeh prej dekadash....

Shefi i Moevenpickut të Regensdorfit, kultivues rrushi e kumbullash në Kosovë

Hamdi Raçi, një punëtor i shquar në sferën e gastronomisë dhe sportit, me të pensionuar në Zvicër u kthye në vendlindjen e tij, në...

Ngritja e grave shqiptare drejt majave

Shtegtimi, ngjitja dhe në përgjithësi Alpinizmi është një ndër aktivitetet jo vetëm në dobi të shëndetit fizik e shpirtëror, por edhe atij social. Krahas...