Kopshti Kulturor Shqiptar në Cleveland

Jo më kot thuhet se ndonjëherë natyra është gjithcka që të nevojitet. Qyteti  Cleveland në Ohio është një vend ku mund ta gjeni qetësinë...

Intervistë e huazuar me veprimtaren dhe të burgosurën politike, Kadrie Gashi-Myrtaj

Kadrie Gashi i takon brezit të studenteve shqiptare, të cilat në vitin 1981 nuk kishin prioritet kryerjen sa më parë të studimeve, por fuqizimin...

Një epokë e madhe me njerëz të mëdhenj

Sevi Agolli Kur vendosa të punoj me redaktimin e librit “Skënder Ibishi - Liria nuk ka çmim”, të autorit Osman Osmani, teksa shfletoja materialin për...

Njeriu që bëri epokë

  Edhe pas leximeve të shumta letrare e historike dhe kuvendimeve me mendje të ndritura, prapë nuk i rashë saktë në fije dilemës jetësore: heronjtë...

Bedri Tahiri : HAMËZ JASHARI N’GRYKË TË TOPIT…

( Heronjtë kanë veç ditëlindje) -Ah, ç'ma kënaqe shpirtin e zhuritur, ore bir! Tamam, vaji i burrit është kënga!- i tha një pasdreke të gjatë...

Kujtojmë e nderojmë  Ismail Qemalin në103 vjetorin e kalimit në përjetësi

Sot në 103 vjetorin e kalimit në amshim të Qemal bej Vlorës, të njohur thjesht si Ismail Qemali (Vlorë, janar 1844 - Peruxhia, 24...