8.9 C
Zurich
Thursday, March 4, 2021

Etiketim: kushdo që shkakton dëme

Muze

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Me muzeun arkeologjik të Korçës, prointgra përmbyll vitin me 48 muze shqiptare

Ndonëse është amortizuar në masë, ky muze që është ndërtuar në vitin 1985 brenda tij ruan plot 1.200 objekte, të cilat datojnë prej epokës...

Shtëpia muzeale e Filip Shirokës në Shkodër, josh me stil e traditë  

Pas zhgënjimeve që përjetova tek shtëpitë e figurave të shquara kombëtare në pjesë të ndryshme të Shqipërisë, sidomos me shtëpinë e vëllezërve Frashëri në...

Postimet e Fundit

Festivali Mbarëkombëtar i Folklorit “Rapsha 2021”-Malësi e Madhe- në gusht

  SHKA "Rapsha" njofton ansamblet dhe grupet artistike simotra se sivjet organizon edicionin e gjashtë të Festivalit Mbarëkombëtar tëFolklorit "Rapsha 2021" - Malësi e Madhe....

Marrëveshja e `53-tes, sforcohet me dhunë ndaj shqiptarëve në “Periudhën e Rankoviçit”  

   Nga libri  “Shqiptarët e Harruar në Turqi”, të autorit Qamil Bytyqi, sot shkëputëm kapitullin mbi Marrëveshjen e shpërnguljes ndërmjet Jugosllavisë e Turqisë në vitin...

Vjosa Osmani në Bernë pritet nga presidenti i Senatit dhe Këshillit Kombëtar

    Gjatë ditës së dytë të qëndrimit në Zvicër, Presidentja në Detyrë e Kryetarja e Parlamentit të Kosovës Vjosa Osmani pati takime të rëndësishme personalitetet...

Zgjedhja e Editorit

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

NJOFTIM PËR MEDIA nga Zëri progresiv dhe prointegra.ch Hilmi Gashi, Zvicër, 27 shkurt 2021 Në konferencën e sotme vjetore të Migrant*eve Socialdemokratë të PS Zvicër u...

17 SHKURTI HISTORIK: 39 vjetori i Lëvizjes për Republikë & 13 vjetori i Pavarësisë...

Me 17 shkurt 1982 u themelua Lëvizja për Republikë Shqiptare në ish RSFJ, ndërsa pas 26 viteve të veprimtarisë atdhetare revolucionare dhe asaj paqësore...

Varfëria nuk është krim

E drejta për mbështetje në situatë emergjente është një e drejtë themelore. Kjo është e garantuar edhe në kushtetutë dhe është në dispozicion të...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...