Shpageta me spinaq

Shpageta me spinaq

Perberesit: 1 qepe, 3 domate mesatare, spinaq(perafersisht dy grushta), mish i thate dhe ereza.
Se pari e veme ne zjarr ferteren me vaj ulliri dhe qepen, pas 2-3 minutave ia shtojme domatet e prera ne kuba te vegjel, pasi te jene zier pak ia shtojme spinaqin dhe mishin e thate. I shtojme ereza sipas shijes dhe e leme qe te vloje ne temperature me te ulet, derisa uji i domateve te filloje te trashet. Me pas, pregatitjen ne fertere ia shtojme shpagetave, te cilat paraprakisht i ziejm, i kullojme dhe i hedhim pak vaj ulliri qe te mos ngjisin ne mes vete.