Sallatë verore

Sallatë verore

 

Përbërësit:

Lakër

Domate

Kastraveca

Qepunja

Vaj ulliri

Limon

Kripë

 

Mënyra e përgatitjes:

Grimë lakrën në rende dhe e vendosim në një enë. Në të shtojmë domatet e grira në kubik jo shumë të vegjël si dhe kastravecat e prerë në feta të holla. Prejmë edhe qepunjat dhe i hedhim kripënn, vajin e ullirit dhe lëngun e limonit. Sipas dëshirës mund ti shtoni edhe ullinj të gjelbërt dhe djathë të prerë nnë katrorë të vegjël. Përziejmë mirë masën dhe e kemi ta gatshmë për servim.