Recel Kumbulle

Recel Kumbulle

 

Të gjithë ne mund të përgatisim lloje të ndryshe të receleve në shtëpitë tonna dhe ato ti përdorim qoftë për ëmbëlsira, qoftë për të lyer bukën.

Përbërësit që na nevojiten për përgatitjen e recelit me kumbulla janë:

2 kg kumbulla

2kg sheqer

3 gota ujë

Limon

 

Mënyra e përgatitjes:

Pastrojmë kumbullat mirë dhe i heqim bishtat dhe bërthamën. I ndajmë në mes dhe i vendosim në tenxhere. Sipër ia hedhim sheqerin dhe ujin dhe i mbulojmë me kapak. I lëmë të ziejnë me temperaturë të ngadaltë, derisa të jennë shkrirë të gjithë përbërësit. Ndërkohë i shtrydhim pak limon dhe përziejmë. Kur shohim se lënngu i kumbullave ka filluar të trashet dhe është krijuar një shtresë e karamelizuar sipër, kuptojmë se receli është gati.

Mbushim kavanozat dhe i lëmë të ftohen.