Për herë të 35-të, Real Madrid shpallet kampion

Real Madrid është shpallur kampion i La Liga për herë të 35 në histori. Los Blancos kanë mposhtur 4-0 në shtëpi Espaynol.

Kur kanë mbetur edhe 4 ndeshje nga fundi, Los Blancos ka grumbulluar 81 pikë, 17 pikë më shumë se Sevilla e vendit të dytë.

Sa i përket ndeshjes golat u realizuan nga Rodrygon 33′ 42′, Asensio 55′ dhe Karim Benzema në minutën e 81′.