Embëlsirë e shpejtë dhe e lehtë

Embëlsirë e shpejtë dhe e lehtë!

Kur ju duhet per se shpejti, per me pak se 30 min dhe me shume pak perberes, mund ta pregatitni kete embelsire.

Une kesaj here e bera ne tepsi te kekut, por mund te behet ne cfaredo tepsije tjeter.
E shtrine foline e najlonit ne tepsi duke ia lene cepat anash, merr lloje te biskotavs nga ato qe i mbani ne shtepi, une kesaj radhe perdora biskota katrore, biskota zemre me shije mjalte dhe i copetoni i hedhni ne tepsi. Une ja shtova edhe nje grusht kikirika.

Pastaj e pergatite fillin e bardhe.

Perberesit:400ml qumesht, 3 luge gjelle miell, 3 luge sheqer dhe nje filxhan i qajit ajke e embel. E zien dhe e hedh siper keksave.

Per fillin e cokollades nevojiten 600ml qumesht, 2 te kuq te vezeve, 2 pudinga cokollade dhe 100 gr cokollade. I hedhe pernjehere ne tenxhere dhe e perzien vazhdimisht derisa masa te trashet. Pasi te jete zier, 50gr margarine e hedhe ne mase e perzien derisa te tretet dhe e hedhe mbi fillin e bardhe.

E mbeshtjelle masen mire me foli najloni dhe e fut ne frigorifer per afro 30min.