8.1 C
Zurich
E premte, Prill 26, 2019

Sociale

Kuzhina

Bakllavë e lehtë dhe e shpëjtë

Bakllavë e lehtë dhe e shpëjtë Përbërësit: 100gr gjalpë në temperaturë të dhomës 2 lugë uthull 2 lugë kos 1 filxhan caji vaj 1 filxhan caji ujë 1 ve 6 gota miell Përgatitja: Nxëmë...

Torte me Mana(Himberen)

Torte me Mana(Himberen)   Përbërësit: Keksa Petit Beurre 1 litër Qumësht 1 ve 7 lugë griz një puding vanille 1 gotë e ujit sheqer. 500gr  mana të ngrira një gjysmë gote e qajit sirup...

Kesir(kuskus)

Kesir(kuskus) Përbërësit: 300 gr kuskus 1,5 gotë ujë të nxehtë( e lëmë të qëndrojë 20 min) 2 domate 2 qepë të vogla 2 qepë të reja Pak lakër të kuqe Eisberg sallatë Një...

Postimet e Fundit

Bakllavë e lehtë dhe e shpëjtë

Bakllavë e lehtë dhe e shpëjtë Përbërësit: 100gr gjalpë në temperaturë të dhomës 2 lugë uthull 2 lugë kos 1 filxhan caji vaj 1 filxhan caji ujë 1 ve 6 gota miell Përgatitja: Nxëmë...

Mw shumë se 1 miliardë është kontributi i diasporës në Kosovë

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovë (BQK), Fehmi Mehmeti, në një intervistë për Emisionin “EKONOMI” në Telegrafi.com ka folur për rendësin e remitencave për...

Si do të duket Kosova në Samitin e Berlinit?

Vetëm edhe pak ditë na ndajnë nga takimi i radhës i liderëve të Ballkanit Perëndimor, që do të mbahet më 29 prill në Berlin,...

Ngordhje masive e peshqve në Malishevë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë apel që qytetarët ta ruajnë mjedisin sepse ndotja e mjedisit që po shkaktohet cdo ditë...

Shkrimtarja Luljeta Lleshaku një ndër katër finalistët për çmimin “Grinffin” në Kanada

Përmbledhja me poezi “Negative Space” nga shkrimtarja Luljeta Lleshaku, me tre finalistë të tjerë garon për çmimin “Grinffin”, që zakonisht jepet çdo vit në...

Zgjedhja e Editorit

FILMI “MY SEKRET WAR” PJESË E JAVËS SË NDËRGJEGJËSIMIT PËR GJENOCIDIN

Hajro HAJRA Më 16 prill, në kuadër të Javës së Ndërgjegjësimit për Gjenocidin (7th Genocide Awareness Week 2019), mbajtur në Scottsdale Community College të shtetit...

Bashkimin që populli e don, e Kushtetuta e ndalon

9 prilli i sotëm shënon 20 vjetorin e Betejës së Koshares, betejë kjo që konsiderohet si njëra ndër më të mëdhat dhe më të...

Refugjatët azio -afrikan, pos simboleve të tyre, bëjnë me ëndje edhe shqiponjën tonë!

Sot, më 9 Prill 2019, rastisi që të bëj një udhëtim me anije nga Thaliwili në Cyrih , ku edhe takova një grup refugjatë...

Zgjedhjet në BE: Për një Evropë më të drejtë dhe më sociale!

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian mbahen nga 23 – 26 maj 2019. Shtetasit/et e BE-së kanë rastin dhe mundësin, të zgjedhin forcat, të cilat angazhohen...

Valdete Hoti Selimi propozohet për titullin “Gruaja e vitit”

Duke e arsyetuar propozimin konsullja e Kosovës në Cyrih, Shukrije Ramadani, kërkoi nga të pranishmet që  ambasadores së Kosovës ti propozohet që “Grua e...