11.2 C
Zurich
Wednesday, August 5, 2020

Politikë

Koronavirusi dhe puna me pagë në orë ose me thirrje

Puna me pagë në orë ose në bazë të thirrjeve në Zvicër: Çka duhet pasur parasysh? Prej shpërthimit të krizës së koronës janë shpeshtuar thirrjet...

Kriza e koronës dhe asistenca sociale në Zvicër

Nga Hilmi Gashi Rreziqet për sigurinë e qëndrimit të huajve Me rastin e krizës së koronës shumë punëmarrës humbnin të ardhurat e tyre deri diku të...

Herezia qytetare e 6 tetorit 2019

Dilaver Goxhaj*, 16 prill 2020, Të gjithë jemi dëshmitarë për ato dy ndodhi të papritura në votimet e 6 tetorit 2019 në Kosovë. Ndodhia e parë Lëvizja...

Interesi vë në punë çdo lloj virtyti dhe vesi

Dilaver Goxhaj* Në intervistën e dhënë nga Kryeparlamentarja Vjosa Osmani, në datë 7 prill 2020, e cila, midis të tjerave tha se pasi mbaruan zgjedhjet...

Politikanët me mentalitet të një fshatari mesjetar prishin një shtet

Duke ndjekur zhvillimet politike në Kosovë këto gjashtë muaj, prej 6 tetorit 2019 e deri sot, veçanërisht debatet e zhvilluara në seancat  parlamentare të...

Politikanët e Kosovës nuk kanë të drejtë të bëjnë beteja që nuk kanë për...

(Kumtesë e Lidhjes Shqiptare në Botë ) Kosova po kalon momente dramatike, sa nga pandemia e përhapjes së virusit Covid 19, e shkaktuar në...

Muze

Shtëpia – muze e Nënës Terezë, ku dukshëm fshihet prejardhja shqiptare

Sot fillimin e javës në kuadër të prezantimeve të muzeve që bën portali ynë, po e postojmë shtëpinë- muze të Nënës Terezë në Shkup,...

Saranda bunk`art muzeum, vepër e një njeriu të dhënë pas vlerave etnografike

  Sarandjoti Petrit Myrtaj, ndonëse tash 70 vjeçar, për 20 vjet punoi në mbledhjen e vlerave etno-kulturore, në mënyrë këto eksponate, artefakte një ditë ti...

Muzeu Etno-Kastrioti, në Isniq të Deçanit me mbi njëmijë eksponate

Pronari i tij Miftar Januzaj, në saje të vullnetit dhe pasionit të madh arriti që të mbedhë edhe eksponate që i shpëtuan flakëve të...

Postimet e Fundit

Shtëpia – muze e Nënës Terezë, ku dukshëm fshihet prejardhja shqiptare

Sot fillimin e javës në kuadër të prezantimeve të muzeve që bën portali ynë, po e postojmë shtëpinë- muze të Nënës Terezë në Shkup,...

Neglizhencë, apo padëgjueshmëri qytetare për masat antikovid ?!

A mund të konsiderohet mosrespektimi i masave qeveritare kundër koronavirusit thjeshtë neglizhencë e qytetarëve, apo fjala është edhe për padëgjueshmëri qytetare kundrejt një qeverie...

Efekti i masave të vonshme dhe zhurma pas aktit të kryer

Cili do të jetë efekti i masave të vonshme të Qeverisë Hoti, pasi me neglizhencën e vet në emër të asaj se po merret...

Zgjedhja e Editorit

„Shtëpia-xhami“ e Neuchâtel-it

Lirim Begzati, 23 korrik 2020 As industrialistit të shquar zviceran Philippe Suchard nuk do t’i pengonte ndërtimi i Xhamisë së Madhe në Prishtinë! Në vitin 1868,...

Zvicër: JO iniciativës kufizuese më 27 shtator 2020!

Kjo iniciativë, si edhe shumë tjera para saj, i përdorë mërgimtarët si fajtor kujdestar për qëllimin e vërteta politike të SVP/UDC! Duke i bërë...

ÇFARË MBRESASH LANË KËTO ZGJEDHJE?

Lirim Begzati, 19 korrik 2020 Patjetër se duhet respektuar votën demokratike. Megjithatë, kjo s’do me thënë aspak se do të duhej të meritonin po të...

Kuzhina

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...