20.3 C
Zurich
Monday, September 21, 2020

Politikë

Me rastin e 37 vjetorit të demonstratave të vitit 1981 për Republikë e Vetëvendosje

Në vijim do të publikojmë Kallëzimin penal të Shërbimit të Sigurimit Shtetëror kundër Organizatës për Republikë - PKMLSHJ. Si i tillë ky dokument paraqet...

Arbitrazhi zyrtar dhe natyralizimi në Zvicër

Mërgim Ahmetit, një të riu të lindur e rritur në Zvicër, para pak kohësh me arsyetime absurde deri edhe banale iu refuzua natyralizimi (marrja...

Aleanca e Ziadin Selës tuboi qindra mërgimtarë në Zvicër

Në kohën kur ka rënë me të madhe popullariteti i shumë politikanëve në trojet shqiptare, kryetari Aleancës për Shqiptarët me ekipin e tij, pritet...

Rregulla të reja të natyralizimit nga janari 2018

Ligji i shtetësisë 2018, risitë Që nga fillimi i vitit vlejnë rregulla të reja për marrjen e shtetësisë zvicerane. Si bazament vlen ligji i ri...

Qeveritë shkojnë e vijnë – diskriminimi vazhdon

Qeveritë e dy shteteve Zvicra e Kosova ka tetë (8) vite që vazhdojnë të injorojnë gjendjen e rëndë të shtetasve të Kosovës  - përfituesve...

Njerëzit e lirë përballë politikës në shërbim të grupit

Nga: Shemsije Elshani Unë ende vazhdoj të habitem si angazhohen njerëzit në politikë te ne, pa shkëputur ato prangat sociale që i mbajnë lidhur me...

Muze

Muzeu Arkeologjik në Apoloni, me qindra objekte nga antikiteti 

Në stendat e këtij muzeu janë të ekspozuara mbi 800 objekte, që në fakt tregojnë edhe për ritmet e zhvillimit epokal në Apoloni- Disa...

Muzeu i Dibrës me eksponate që nga neoliti  i hershëm  

  Në qendër të qytetit të Peshkopisë, ndodhet Muzeu i Dibrës, që ju mundëson një takim interesant me të shkuarën e kësaj zone, përmes pavioneve...

Muzeu i Vakaricës në Kalabri me koleksion të rrallë kostumesh arbëreshe

   Kësaj radhe portali ynë prointegra do tu prezantojë Muzeun e veshjeve dhe të arteve në qytezën arbëreshe, Vakaricë ( It.Vaccarizzo Albanese) në provincën e...

Postimet e Fundit

30 – vjetori i Shkollës Shqipe “Hasan Prishtina”- Shkollës së Parë Shqipe në Zvicër

  Për hapjen e shkollës së parë shqipe përveç anëtarëve të Këshillit Iniciues dhe mërgimtarëve kanë dhënë një kontribut vendimtar, edhe përfaqësuesit e institucioneve zvicerane,...

Muzeu Arkeologjik në Apoloni, me qindra objekte nga antikiteti 

Në stendat e këtij muzeu janë të ekspozuara mbi 800 objekte, që në fakt tregojnë edhe për ritmet e zhvillimit epokal në Apoloni- Disa...

Sot 30 vjet të hapjës së shkollës së parë shqipe në Zvicër

  Drita Krasniqi, ishte mësuesja e parë që pati nderin që më 20 Shtator 1990...

Zgjedhja e Editorit

Intervistë me Emsale Selmani, kandidate për Asamblenë e Ostermundigen-it

Emsale Selmani është juriste dhe iniciatore e Streetfood Festival në Ostermundigen. Si asambleiste e Ostermundigen-it, ajo zotohet se do të përkushtohet e të punoj...

Zvicër: Manifesti i shoqatave të migrantëve kundër nismës pezulluese

Solidaritet në vend të përjashtimit Zvicra e sotme nuk mund të merret me mend pa migrantet/ët. Me decenie të tëra ne jemi pjesë aktive e...

Intervistë me Hilmi Gashin, ekspert i çështjeve të politikave të migracionit në Zvicër

Në prag të votimeve nacionale në Zvicër, që mbahen me 27 shtator 2020, e ku të gjithë njerëzit me të drejtë voto so të...

Kuzhina

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...