12.1 C
Zurich
Thursday, October 21, 2021

Shoqata “Bashkimi” nga Ushteri kulmoi edhe në Gossau ZH

Edhe në këtë fund javë platforma jonë : prointegra.ch ju njeh me një grup artistik, gjegjësisht Shoqatë Kulturore Shqiptare “Bashkimi” nga Usteri (Ushteri) i...

Përmes ekspozitave në Cyrih, fillon “Java e Kulturës Shqiptare” në Zvicër

Kuvendi i Shqiptarëve të Zvicrës, ka filluar me një formë sa më ndryshe të aktivitetit të tij, kësaj radhe me një organizim kulturor, emëruar...

 U MBAJT KONFERENCË PUNE E MËSUESVE SHQIPTARË NË SUEDI

  Tematika:  Gjuha amtare, dygjuhësia dhe integrimi Duke e kuptuar rëndësinë e shkëmbimit të përvojave profesionale dhe nivelin aktual të komunikimit elektronik në shkolla, ngritja e...

Aktorët kosovarë vizitojnë Konsullatën në Cyrih, takohen me diplomatët e Kosovës në Zvicër

Cyrih, 27 shtator 2021 – Aktorët kosovarë, që po marrin pjesë në Festivalin e Filmit të Cyrihut, respektivisht regjisorja e filmit artistik ‘’Zgjoi’’, Blerta...

Serbia s’mund të hajë me dy lugë në të njëjtën kohë

Presidenti nacionalist serb, Aleksander Vuçiç, këshilltar i parë për informim i ish-presidentit Millosheviq, duhet menjëherë të ndalojë mbajtjen nën gënjeshtra të pakicës serbe...

Carfizzi apo Karfici, ngulim arbëresh ku të presin me shumë mirësi në familje e...

Cak i vizitave të mija në shoqërim me profesor Michele Greco, më 23 Gusht 2021, ishin tri ngulimet arbëreshe në provincën e Krotonës: Carfizzi...

Muze

Carfizzi apo Karfici, ngulim arbëresh ku të presin me shumë mirësi në familje e...

Cak i vizitave të mija në shoqërim me profesor Michele Greco, më 23 Gusht 2021, ishin tri ngulimet arbëreshe në provincën e Krotonës: Carfizzi...

Vina një qytezë arbëreshe, ku veshjet e grave shquhet me elemente arkaike  ilire

Në rrugëtimin tim të fundit në Kalabri dhe provincat tjera ( 21-25 Gusht 2021), për herë të parë vizitova 13 bashki, gjegjësisht katunde e...

Në Kukel, nderime poetit Mjedja, autorit të vargjeve profetike me vlera antologjike

  Ekipi i Platformës “Prointegra.ch”, në vazhdën e vizitave trojeve shqiptare bëri edhe një vizitë në Kukel të Bushatit të Shkodrës, meqë rasti vizitoi Qendrën...

Postimet e Fundit

Blerim Rrecaj: Kur vijnë mërgimtarët – poezi

Blerim Rrecaj LIRI E BARDHË Te Drini i Bardhë Rrjedhë mendimesh të bardha Fëmijët mbajnë në duar punimet Me duart që lëshojnë pëllumbat Për nder të Ditës së Çlirimit Me mbishkrimet: "Paqja...

Dy ditë në katundet arbëreshe, ku shqipja gjallëron në të folme e të shkruar...

Gjatë vizitave në katundet me traditë gjuhësore e kulturore: Frasnitë, Çifti ( Qivita), Shën Konstatini Arbëresh ( San Constatino Albanese) dhe Shënë Pali, patëm...

KONKURSI I DITURISË

Shkolla Shqipe - Zvicër KONKURSI  I  DITURISË Maj  2022 A ka gjë më të bukur? -  Kur i sheh këta fëmijë të cilët edhe pse kanë lindur...

Zgjedhja e Editorit

TANI EDHE NËSE NUK KENI SIMPTOMA: TESTOHUNI PAS PUSHIMEVE.

TANI EDHE NËSE NUK KENI SIMPTOMA: TESTOHUNI PAS PUSHIMEVE. Falas në të gjitha pikat e testimit Edhe nëse nuk keni simptoma, ju mund ta mbartni vetë koronavirusin...

Video ekspertësh mbi mitet e shpeshta të vaksinimit

Çdokush që aktualisht është i informuar për vaksinimin Covid-19 do të hasë gjithashtu në lajme të rreme për vaksinat. Specialistët e  vaksinimit të Entit Federal...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...