19.5 C
Zurich
Tuesday, June 28, 2022

Anemia te fëmijët: Si ta identifikoni?

Anemia më së shpeshti shfaqet në ditët e para të pranverësAnemia apo pagjakësia është zvogëlim i aftësive të gjakut që të transportojë oksigjenin, por...

Më i rrezikshëm se kolesterina dhe sheqeri: Ky acid shkatërron në heshtje organet

Ja se si ta rregulloni atë: Është fjala për acidin urik, për të cilin neurologu dr. David Perlmutter thotë se është parametri më i rëndësishëm...

Përfitimet e vajit të bajameve për lëkurën

Bajamet kanë shumë përfitime shëndetësore dhe përdoren për të bërë vaj, i cili është një zgjidhje e shkëlqyeshme për lëkurën dhe flokët. Mund të përdoret...

Vlora, qytet i lashtë antik në Shqipëri

Të dhënat  arkeologjike  dhe  historike  tregojnë se qytetit i Vlorës bën pjesë në ato qytete që kanë lindur në periudhën antike. Gjurmët më të hershme...

Mont Blanc maja më e lartë në Francë

Mont Blank është maja malore e sistemit malorë të Alpeve, njëherit dhe maja më e lartë në Francë dhe maja e dytë malore për...

Gjuha gjermane më e folura në Bashkimin Evropian

Gjuha gjermane ose gjermanishtja (gjermanisht Deutsch) i takon degës se gjuhëve perendimore gjermane. Ajo është gjuhe më e folur në Bashkimi Evropian dhe renditet...