23.7 C
Zurich
Friday, June 2, 2023

Pse Ajnshtajni refuzoi operacionin para vdekjes së tij: Ai mund ta kishte shpëtuar, por...

Mjekët e respektuan vendimin e tij Albert Ajnshtajni refuzoi një operacion që mund t’i kishte shpëtuar jetën, dhe një ditë më vonë ai vdiq. Shkencëtari ishte...

E mërkurë, 7 prill 1999: Drama kosovare nga Kukësi- në kryeqendrat e botës

Kukësi është qyteti më i parë, në të cilin drama e të shpërngulurve shtresohet dhe më pas, valë-valë shpërndahet nëpër qendra të tjera të...

E diel, 11 prill 1999, Kukës: Lulet do t’i mbledh në Shqipëri për t’i...

Inxhinieri Dalip Gashi (prej Rahoveci) më tregoi një fletore hartimi të djalit të tij, që këto ditë vazhdon mësimet në klasën e katërt (në...

Magjia e botës së librit në ditarin e librashitësit 

Nga Blerim Rrecaj Na ka ndodhur të ndalemi te mjaft librashitës, për t'u afruar te librat e  shtrira sofrave, tavolinave, tezgave, veturave, atyre që kemi...

Pikëtakim me shkrimtaren me origjinë nga Kosova në Turqi, Semra Atasoy

Zonja Semra është me origjinë nga Muhaxhirët e Sanxhakut të Nishit nga babai Bacali kurse nga nëna Malok. Familja e saj është shpërngulur nga...

Bedri TAHIRI: SY MË SY ME VDEKJEN

Retrospektivë  Lufta! Ah, luftë, o luftë! Për ty, më mirë se sa librat, na kishin rrëfyer pleqtë përvojëhidhur. Por, kot: I paprovuari, i pamësuari!  Dhe, së fundi e...