13.8 C
Zurich
Wednesday, June 7, 2023

Blerim Rrecaj: Ecjakje dhe përshpërima pandemie (skica)

Lëmsh kohe ose nëpër valët e virusit Tregimet disi më kanë tërhequr gjithënjë. Që nga fëmijëria. Qysh kur dikush i afërt, a mysafir ka rrëfyer...

Liber Emini, një krijuese e re nga Kumanova me hapat e parë në prozë

  Gjatë panairit të librit “Diaspora 2022” në Uster të Zvicrës, takuam krijues të shumtë nga mërgata e trojet shqiptare, por ajo që na tërhoqi...

E shtunë, 1 maj 1999: Kukësi duket sikur jeton me luftën në trup

Përgjithësisht, disa qytete të vogla janë bërë të njohur në botë veçanërisht në kohë lufte. Edhe Kukësi, me sa shihet, s’i ka shpëtuar rregullit....

Nga LKSH Austri: konkurs letrar për prozë e poezi

LIDHJA E SHKRIMTARËVE DHE KRIJUESVE SHQIPTARË NË AUSTRI “ALEKSANDËR MOISIU“ Shpall konkurs letrar për prozë e poezi Kushtet e pjesëmarrjes në konkurs: Të jetë krijues që jeton...

Tregim : GJALLË E I VARROSUR

Nga Hamza HALABAKU, Gjermani Pasditja e asaj dite, kur Shpendi ishte nisur për në punë, kishte qenë e trishtue­sh­me nga reshjet e shiut dhe bubullimat...

OBELISKU I THYER – Tregim nga Bedri TAHIRI

Nёse nё letёrsi nuk hyn dhe jeta jote, atёherё ti nuk di ç’tё shkruash. Dritёro Agolli Kolona e gjatë e motorizuar me mbi dyqind automjete: tanke, autoblinda,...