14.3 C
Zurich
Sunday, August 14, 2022

Faleminderit Shtëpisë Botuese “Shkronjë pas shkronje” dhe z. Roland Çano

  Nxënësit e shkollës shqipe në Regensdorf, të kantonit të Zyrihut falënderojnë Shtëpinë Botuese “Shkronjë pas shkronje” dhe z. Roland Çano për dhuratën e shtrenjtë...

Gjuha shqipe nga tani lëndë zgjedhore në Universitetin e Harvardit

Për herë të parë, gjuha shqipe nga tash e tutje do të jetë si lëndë zgjedhore në Universitetin e Harvardit. Këtë lajm e ka bërë...

54 vjetori i gjimnazit ” LUIGJ GURAKUQI” në qytetin e Klinës

Sot gjimnazi i "Luigj Gurakuqi" ne Kline ka 54 vjetorin, 54 vite ne kerkime te dijes, te gjuhes, lirise dhe formesimit kombetare! Ardian Rexhepi,...

Shkolla shqipe Ostermundigen Bern u uron nxënësve pushimet pranverore

Shkolla shqipe Ostermundigen që operon në Zvicër ka përfunduar një periudhë të suksesshme mësimore. Gjatë këtij planprogrami mësimor ka organizuar aktivitete tërheqëse dhe kulturore...

Kisha që u bë Shkolla e Parë Shqipe në Kosovë

A e dini ku gjendet Shkolla e Parë Shqipe në Kosovë? Ajo ndodhet në fshatin Stubëll e Epërme të Komunës së Vitisë. Në fakt...

«Shkolla Shqipe» në Zvicër, hap pikën shkollore të radhës, në Sempach, të Kantonit të...

Të mërkurën, me datën 16 mars 2022 “Shkolla Shqipe” në Zvicër hapi dyert e mësimit në gjuhën amtare edhe në pikën shkollore në  Sempach...