Mentor Thaqi: TRI DITË SHQYPNI

Tungjatëjeta o Kombi im, Ty që shërove plagët tua, Në përpjekje për arsimim, As sot mësuesët s'i kem harrua Janë do emra mbetur n'kronikë Të këtij njëqind vjeçari, Në mbijetesë...

Sot, në 96- vjetorin e Mësuesit Selami Kreka nga Korça, që si fanarë ndriçoi...

  Sot kur ky mësues nga Korça ka mbushur të 96-tat, që sipas gjurmimeve të mija bashkë me mësuesin Abdullah Laçi- Shabanaj nga Elbasani, 99...

Shkolla Shqipe në Zvicër shembull se si punohet në shërbim të gjuhës dhe kulturës...

Një kuis diturie, mirë i organizuar, dëshmoi angazhimin e nxënësve të shkollave shqipe, në ruajtjen e gjuhës dhe kulturës kombëtare.    Në vazhdimësi “Shkolla Shqipe”...

Prezantim i denjë i kulturës shqiptare në festën e qytetit Affoltern am Albis

Në një manifestim të përbashkët, nxënësit e Shkollës Shqipe nga LAPSH-i i Cyrihut dhe nga Shkolla Shqiptare e Vallëzimit "Shota" prezantuan denjësisht kulturën shqiptare....

LARGIMI I POETIT – kushtuar Xhevdet Bajrajt

LARGIMI I POETIT (Xhevdet Bajrajt) Në fillim të kësaj vere Papritur u largua poeti Si mysafir i kësaj bote Shkoi për t’u kthyer Për të mbetur edhe këtu Sot dielli lotoi E...

Festë e madhe sportive në Volketswil të Kantonit të Zyrihut

Në vazhdimësi “Shkolla Shqipe” në Zvicër na ka gëzuar me sukseset dhe rezultatet e shkëlqyeshme në procesin mësimor kësaj radhe na gëzoi me aktivitetet...