Musa Jupolli: Gjekë Marinaj i Malcisë, Poet i filozofisë së jetës!

( Letër përshëndetëse nga Parisi, me dy fjalë për Gjekë Marinajn) Vepra dhe jeta e Gjekë Marinajt janë një me lotin e udhëtimeve të tij,...

NJË SHËTI NËPËR SHI

Derisa vështroja shiun Nga ballkoni Me një libër në dorë Pranova një ftesë në mesengjer “Për një punë të vogël” Që ka të bëj me politikën lokale Dola në një...

NË STADIUMIN “FADIL VOKRRI”

Në Stadiumin “Fadil Vokrri” Sonte për “Ballkanin” e Suharekës Në këtë mbrëmje 8 shtatori Të Uefa Konferencë Ligës Atmosferë e bukur Të gjithë së bashku pa dallim I japin krahë...

Një poet nga tej Atlantiku, që në Cyrih solli jo vetëm poezi por edhe...

  Nga puna ime prej tri dekadash në gazetari në shtetin Helvetik, rrallë kam përjetuar çaste aq të ngrohta e njerëzore të sjella nga një...

Ornela Radovicka: Prof Mario Massaro, në 82 vjetor vjen me librin “Një herë pleqtë...

  Një prej eksponentëve të botës arbëreshe sot për sot  është edhe  Profesor Mario Massaro.Mjafton pak sekonda dhe ti ndihesh sikur e njeh prej dekadash....

Mentor Thaqi: OFSHAMË ANSAMBLI

(Bacë Mal Kapllan Nikçit, postmortem) Ç´paska ndodh oj vallja ime, që në ty sot dallga heshti, i mbarë Kombi të jep ngushëllime, e ti po thua se na...