1.6 C
Zurich
Saturday, December 3, 2022

Blerim rrecaj: Tri poezi

Kutia e kujtimeve Binte shi jashtë në hyrje vjeshte Fëmijët s'di kah vajtën, kah ia therrën Veç lanë gjurmë letrash të hedhura Me lule, fruta, drunj, shpezë, kafshë,...

Lumë mjegulle mes bjeshkëve

Kur jam gati të marr udhë Të nisem për ndonjë udhëtim Diç seç zgjohet e vërtitet Brenda meje shpirtit tim Dhe kjo vërehet ca...

Hazir Mehmeti – Dy poezi

Serenatë Hapa dritaren ta dëgjoj natën, të shoh tregimin e pambaruar. Luta retë të më marrin në krahë, rrugëtimit të erës, përtej meje. Kur, hëna vizaton portret malli, pika shiu fytyrës...

Lojërat tranzicionale

Pak minuta para orës shtatë u zgjua gruaja Pak minuta pas orës shtatë u zgjova unë, Erdhëm të dy në sallonkuzhinë Fëmijët nëpër shtretër i lamë në...

Vjelje stinësh – Poezi nga Blerim Rrecaj

Pranverë e stërpikur me të bardha Të bardha Lulet e pemëve Të drunjëve Të gëmushave Të bardha Maje malesh Re të qiellit Dhe vendbanime N’largësi e n’lartësi Zogjtë këndojnë përreth Për këtë stërpikje bardhësish Për mirësi...

Derën e hapur shkollat ta ketë…

Derën e hapur shkollat ta ketë... Shkruan: Sami Arifi Pse po bëhemi aq t’zi për vehtën, t’mbjellim zi aq shumë për jetën! Me veprime t’pa menduar, ardhmërinë për ta...