2.8 C
Zurich
Saturday, May 8, 2021

Blerim Rrecaj: LOJË VARG-SHKREPJESH

Blerim Rrecaj: LOJË VARG-SHKREPJESH E këtutashme Lart Dielli me dhëmbë Këtu-tash Unë Nën një hardhi të zhveshur Zjarre pragpranvere Pa prit' E pa kujtu' Marrim udhë E mbërrijmë këtu ku pikojnë pishat Lotë bore e lotë shiu Dhe...

Me shqiptarët nga Sinopi, 700 kilometra nga Stambolli

Autori i librit “Shqiptarët e Harruar në Turqi”, Qamil Bytyçi një pjesë të mirë në veprën e tij ua kushton shqiptarëve të shpërngulur në...

E mërkurë, 21 prill 1999, Kukës: Mikpritje e paparë për vëllezërit kosovarë

Qemal Sinamati (përgjegjës i shërbimeve publike në Bashki), thotë se të premten e 2 prillit ose ditën e shiut të madh, çoi në zyrën...

MEHMET RUKIQI: NJERIU I DY EPOKAVE SHQIPTARE

“Mërgata shqiptare e ka sjell Kosovën ku është sot” Takim me njeriun e dy epokave shqiptare në Kosovë, Prof. Dr.Mehmet Rukiqin, studiues dhe mbledhës i...

E martë, 20 prill 1999, Kukës: Kosove e ballafaquar vetëm me të zezën

Mjeku kirurg Ylber Vata më tregon se mori një   familje të madhe prej 24 vetësh dhe i çoi te shpija  në Surroj, se...

E hënë, 19 prill 1999, Kukës: Prishtina e kthyer në një qytet fantazmë

    Thuhet se Prishtina është kthyer në një qytet fantazmë. Në një qytet fantazmë ku s’mund të lëvizë as- kush lirshëm, përveç forcave policore dhe...

Muze

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Me muzeun arkeologjik të Korçës, prointgra përmbyll vitin me 48 muze shqiptare

Ndonëse është amortizuar në masë, ky muze që është ndërtuar në vitin 1985 brenda tij ruan plot 1.200 objekte, të cilat datojnë prej epokës...

Shtëpia muzeale e Filip Shirokës në Shkodër, josh me stil e traditë  

Pas zhgënjimeve që përjetova tek shtëpitë e figurave të shquara kombëtare në pjesë të ndryshme të Shqipërisë, sidomos me shtëpinë e vëllezërve Frashëri në...

Postimet e Fundit

E shtunë, 8 maj 1999: Kryedëshirë: “A do të kthehem në Kosovë”?!  

A dua të kthehem në Kosovë? Kjo është njëlloj sikur t’i thuash të verbërit a do sy. Fjalët e një të ardhuri prej Kosove në...

Blerim Rrecaj: PIKËZA MAGJIE PËRGJATË NJË SHËTIE

Melodi Mes një gjelbërimi të harlisur ditëmaji Dal e ec Melodi e bukur gjinkallash e zogjsh Më bën shoqëri Se kush këndon për tokë Se kush këndon për qiell Puthje Petalet e...

Blerim Rrecaj: “KRONIKË ME VARGJE”

Shtëpi e shtetësi Punët e shtëpisë Janë si punët e shtetësisë Shtëpisë i duhet mirëqenia Rregulli, harmonia, begatia Shtëpia-shtet Shteti-shtëpi Krahë shqiponje le t'i këtë Lirinë dhe dashurinë Që me këmbë n'tokë të...

Zgjedhja e Editorit

1975-1982 KRIJIMI I LËVIZJES PËR PAVARËSINË E KOSOVËS (PKMLSHJ-LRSSHJ)

«Në vitin 1981 u shtrua kërkesa për konstituimin e Kosovës në Republikë. Në prapavijën e kërkesës qëndronte besimi se problemi shqiptar në Jugosllavi esencialisht...

Portrete martirësh

Jeta dhe vepra e Afrim Abazit, anëtarit aktiv dhe njërit nga udhëheqësit e Organizatës së Rinisë (ORK) të PKMLSHJ, lidhet ngushtë me lëvizjen revolucionare...

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

NJOFTIM PËR MEDIA nga Zëri progresiv dhe prointegra.ch Hilmi Gashi, Zvicër, 27 shkurt 2021 Në konferencën e sotme vjetore të Migrant*eve Socialdemokratë të PS Zvicër u...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...