0.9 C
Zurich
Thursday, December 8, 2022

Shkolla Shqipe Ostermundigen të Bernës shkëlqeu me një program festiv

Prej vitesh një nga shkolla me të dalluara të mësimit plotësues në Ostermundigen të kantonit të Bernës, si edhe shumë herë më parë edhe...

“VERSER I EXIL – VARGJE NË MËRGIM” LIBËR I FETAH BAHTIRIT SHQIP –...

Nga Hysen Ibrahimi  Sot doli nga shtypi libri i titulluar “VERSER I EXIL – VARGJE NË MËRGIM”, autor Prof. Fetah Bahtiri, botues: Shoqatës së...

Muzeu etnografik në Krujë, me objekt unik në trevat ballkanike

Sa i përket Muzeut Kombëtar Etnografik në Krujë, që është unik ne trevat Ballkanike me stilin persian, e që ndodhet brenda oborrit të kalasë...

Kosova kurrë nuk do të harroj rolin dhe kontributin e mërgatës shqiptare

Theksoi Udhëheqësi i Misionit Konsullor të Republikës së Kosovës në Cyrih, Sami Kastrati, i cili me zonjën e tij organizoi pritje zyrtare për nder...

“I love Tropoja”: diku midis kullave epike e skenave komike

Aktori dhe producenti Ermal Mamaqi, siç u pa dy netëve të fundit në Bernë e Cyrih, tashmë ka “krijuar” tregun e tij filmdashës, sa...

Poeti Bujar Salihu, kryetar i ri i Shoqatës së Krijuesve Shqiptarë në Zvicër

Në Kuvendin zgjedhor të kësaj shoqate, mbajtur në Winterthur, nënkryetare u zgjodh Shqipe Bytyçi ndërsa sekretar Florim Useini Siç mësojmë nga anëtarët e kryesisë së...