10.9 C
Zurich
Sunday, April 11, 2021

Tahir Z. Berisha, një veteran i rrallë që i pavdekësoi emrat mësuesve shqiptarë

Në përmbyllje të fejtonit njëmujor, kushtuar mësuesve që nga vitet 1941- erdhën nga Shqipëria për të shërbyer në mbarë hapësirën etnike shqiptare, po jap...

SHKSHZ nxori numrin e parë të revistës elektronike, HIADA   

Numri i parë i kësaj reviste letrare artistike, paraqet një risi në vete, pasi është e para e këtij lloji që botohet nga Shoqata...

LKSHM shpallë Libër të  Vitit ” Pranverë e helmuar” të autorit Hazir Mehmeti

Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë "Aleksandër Moisiu" në Austri, falënderon kryesinë e LKSHM për çmimet e ndara në kuadër të 28 Nëntorit- Ditës...

LKSHM ndan mirënjohje për krijuesit e artit në mërgatë  

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë, në kuadër të 28 NËNTORIT u ndau mirënjohje 8 krijuesve në mërgatë për zhanre të ndryshme arti. Ja...

Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë, shpërblen gazetarin Rexhep Rifati për Vepër Jetësore «Dielli...

Përmes një njoftimi Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë, njoftoi se në kuadër të 28 Nëntorit - Ditës së Flamurit ka shpërblyer një numër...

Në Vjenë promovohet libri „Pranverë e helmuar“, kushtuar krimit serb ndaj fëmijëve shqiptarë

Një nga personalitetet më të shquara shqiptare në Austri, intelektuali dhe shkrimtari, Hazir Mehmeti, autor i disa veprave, doli edhe me një libër të...

Muze

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Me muzeun arkeologjik të Korçës, prointgra përmbyll vitin me 48 muze shqiptare

Ndonëse është amortizuar në masë, ky muze që është ndërtuar në vitin 1985 brenda tij ruan plot 1.200 objekte, të cilat datojnë prej epokës...

Shtëpia muzeale e Filip Shirokës në Shkodër, josh me stil e traditë  

Pas zhgënjimeve që përjetova tek shtëpitë e figurave të shquara kombëtare në pjesë të ndryshme të Shqipërisë, sidomos me shtëpinë e vëllezërve Frashëri në...

Postimet e Fundit

Në Stokholm, libër i rrallë për heroin tonë kombëtar, botuar 220 vjet më parë

  Libri “I madhi Castriot ME LLAGAP Skënderbeu Mbreti i Shqipërisë, Duka i Madh i Epirit” i autorit Zannovich,( botuar në Stockholm në 1788),përkthyer nga...

Prend BUZHALA: SELAJDIN GASHI, PËRKTHYES, POET, ROMANSIER, VEPRIMTAR

  - Homazh për Selajdin Gashin ( 1962 – 10 prill 2021),  që dje shkoi në amshim- Kohë e rëndë, që po na i rrëmben...

NË 22 VJETORIN E BETEJËS SË KOSHARES

Marrë nga libri „Këtu jam për t’i luftuar armiqët Monografi për dëshmorin e kombit Xhemajl Fetahaj“ - nga Ibish Neziri Rënia e Agim Ramadanit Ushtarëve të lodhur...

Zgjedhja e Editorit

1975-1982 KRIJIMI I LËVIZJES PËR PAVARËSINË E KOSOVËS (PKMLSHJ-LRSSHJ)

«Në vitin 1981 u shtrua kërkesa për konstituimin e Kosovës në Republikë. Në prapavijën e kërkesës qëndronte besimi se problemi shqiptar në Jugosllavi esencialisht...

Portrete martirësh

Jeta dhe vepra e Afrim Abazit, anëtarit aktiv dhe njërit nga udhëheqësit e Organizatës së Rinisë (ORK) të PKMLSHJ, lidhet ngushtë me lëvizjen revolucionare...

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

NJOFTIM PËR MEDIA nga Zëri progresiv dhe prointegra.ch Hilmi Gashi, Zvicër, 27 shkurt 2021 Në konferencën e sotme vjetore të Migrant*eve Socialdemokratë të PS Zvicër u...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...