10.9 C
Zurich
Sunday, April 11, 2021

E diel, 4 prill 1999: Kukësi, një qytet që ngrohet vetëm me frymë njerëzore

Dy studentë të dashuruar nuk kanë mundësi të komunikojnë. Djali (Shkrepi) mbeti në Prishtinë, në qytetin fantazmë, ndërsa vajza (Puhiza), mbas një odiseje të...

E shtunë, 3 prill 1999, Kukës: Java e dytë e shpërnguljes së madhe

U mbyll java, siç mund të mbyllet sipari i aktit  të parë të një tragjedie. Nuk e di dhe as e marr me mend...

E premte, 2 prill 1999: Kukësi, një kështjellë me popullsi të dhjetëfishuar

Kukësi është kthye në një kështjellë, si të thuash, e paralizuar. Kukësi tani shihet jo se ç’do të ndodhte në të po t’ish me...

GJUHA SHQIPE TE SHQIPTARËT E TURQISË  

Nga libri “Shqiptarët e harruar në Turqi”, të autorit Qamil Bytyqi, shkëputëm kaptinën mbi gjuhën shqipe të shqiptarëve në Turqi, ku ndër të tera...

E enjte, 1 prill 1999 Kukës: Nuk dihet se deri ku ka mbërri tragjedia...

Nimon Muçaj është i lodhur, i tronditur dhe thotë se   e kishte parapa se ç’po ndodhte, e kishte parapa gjëmën. Ai thotë se kjo...

E mërkurë, 31 mars 1999: Kosova është mbushur me varrnaja

Autori i ditarit, Petrit Palushi i shkruan  shkrimtarit Vath Koreshi, se ç`po ngjet në Kosovë nga makineria shfarosëse serbe: “Një gjimnaziste nga Peja më...

Muze

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Me muzeun arkeologjik të Korçës, prointgra përmbyll vitin me 48 muze shqiptare

Ndonëse është amortizuar në masë, ky muze që është ndërtuar në vitin 1985 brenda tij ruan plot 1.200 objekte, të cilat datojnë prej epokës...

Shtëpia muzeale e Filip Shirokës në Shkodër, josh me stil e traditë  

Pas zhgënjimeve që përjetova tek shtëpitë e figurave të shquara kombëtare në pjesë të ndryshme të Shqipërisë, sidomos me shtëpinë e vëllezërve Frashëri në...

Postimet e Fundit

Në Stokholm, libër i rrallë për heroin tonë kombëtar, botuar 220 vjet më parë

  Libri “I madhi Castriot ME LLAGAP Skënderbeu Mbreti i Shqipërisë, Duka i Madh i Epirit” i autorit Zannovich,( botuar në Stockholm në 1788),përkthyer nga...

Prend BUZHALA: SELAJDIN GASHI, PËRKTHYES, POET, ROMANSIER, VEPRIMTAR

  - Homazh për Selajdin Gashin ( 1962 – 10 prill 2021),  që dje shkoi në amshim- Kohë e rëndë, që po na i rrëmben...

NË 22 VJETORIN E BETEJËS SË KOSHARES

Marrë nga libri „Këtu jam për t’i luftuar armiqët Monografi për dëshmorin e kombit Xhemajl Fetahaj“ - nga Ibish Neziri Rënia e Agim Ramadanit Ushtarëve të lodhur...

Zgjedhja e Editorit

1975-1982 KRIJIMI I LËVIZJES PËR PAVARËSINË E KOSOVËS (PKMLSHJ-LRSSHJ)

«Në vitin 1981 u shtrua kërkesa për konstituimin e Kosovës në Republikë. Në prapavijën e kërkesës qëndronte besimi se problemi shqiptar në Jugosllavi esencialisht...

Portrete martirësh

Jeta dhe vepra e Afrim Abazit, anëtarit aktiv dhe njërit nga udhëheqësit e Organizatës së Rinisë (ORK) të PKMLSHJ, lidhet ngushtë me lëvizjen revolucionare...

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

NJOFTIM PËR MEDIA nga Zëri progresiv dhe prointegra.ch Hilmi Gashi, Zvicër, 27 shkurt 2021 Në konferencën e sotme vjetore të Migrant*eve Socialdemokratë të PS Zvicër u...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...