20.3 C
Zurich
Monday, September 21, 2020

Histori

Antologjia e parë e letërsisë shqipe pas Luftës së Dytë Botërore  

(Hasan Vokshi, Elhami Nimani e Tajar Hatipi: Antologji e letërsis shqipe, “Mustafa Bakija, Prishtinë, 1954)  Nga Prof. Dr. Isak Shema  Pas Luftës së Dytë Botërore,...

Heroi kombëtar shqiptar – Skënderbeu, gjithmonë aktual

Gazmend Freitag: Skënderbeu në Krujë Piktori ynë i mirënjohur Gazmend Freitag përmes artit të tij piktoresk, krahas ndjenjave shpirtërore vazhdon të shprehë edhe ndjenjat atdhetare...

Ish Normalja e Elbasanit që farkoi mësues për të gjitha trevat shqiptare  

Në nismë shkolla pati 140 nxënës nga e gjithë Shqipëria, nga të cilët gjysma nga Kosova e Çamëria.- Po në këto dhoma muze krahas...

Hora edhe në 532 vjetor me gjurmë të dukshme të identitetit etnik

  Hora është themeluar më 30 gusht të vitit 1488, ndërsa banorët u shpërngulën në ishull në vitin 1480, kur osmanët sulmuan trojet shqiptare në...

Kalaja e Gjirokastrës, që sipas Çelebisë është: “Një kështjellë pa shembull”!

  Gjatë sundimit të Gjin Bue Shpatës, ajo u përfshi në Despotatin e Epirit, ndërsa që historianë të ndryshëm mendojnë se ekzistenca e kalasë së...

Kalaja e Ohrit, vepër e një familje fisnike shqiptare

Nuk ka dyshime se fortifikimi është ndërtuar sipas traditës ndërtimore të ndikuar nga viset evropiane nëpërmjet bregdetit Adriatik,  e përafërt edhe me teknikën e...

Muze

Muzeu Arkeologjik në Apoloni, me qindra objekte nga antikiteti 

Në stendat e këtij muzeu janë të ekspozuara mbi 800 objekte, që në fakt tregojnë edhe për ritmet e zhvillimit epokal në Apoloni- Disa...

Muzeu i Dibrës me eksponate që nga neoliti  i hershëm  

  Në qendër të qytetit të Peshkopisë, ndodhet Muzeu i Dibrës, që ju mundëson një takim interesant me të shkuarën e kësaj zone, përmes pavioneve...

Muzeu i Vakaricës në Kalabri me koleksion të rrallë kostumesh arbëreshe

   Kësaj radhe portali ynë prointegra do tu prezantojë Muzeun e veshjeve dhe të arteve në qytezën arbëreshe, Vakaricë ( It.Vaccarizzo Albanese) në provincën e...

Postimet e Fundit

30 – vjetori i Shkollës Shqipe “Hasan Prishtina”- Shkollës së Parë Shqipe në Zvicër

  Për hapjen e shkollës së parë shqipe përveç anëtarëve të Këshillit Iniciues dhe mërgimtarëve kanë dhënë një kontribut vendimtar, edhe përfaqësuesit e institucioneve zvicerane,...

Muzeu Arkeologjik në Apoloni, me qindra objekte nga antikiteti 

Në stendat e këtij muzeu janë të ekspozuara mbi 800 objekte, që në fakt tregojnë edhe për ritmet e zhvillimit epokal në Apoloni- Disa...

Sot 30 vjet të hapjës së shkollës së parë shqipe në Zvicër

  Drita Krasniqi, ishte mësuesja e parë që pati nderin që më 20 Shtator 1990...

Zgjedhja e Editorit

Intervistë me Emsale Selmani, kandidate për Asamblenë e Ostermundigen-it

Emsale Selmani është juriste dhe iniciatore e Streetfood Festival në Ostermundigen. Si asambleiste e Ostermundigen-it, ajo zotohet se do të përkushtohet e të punoj...

Zvicër: Manifesti i shoqatave të migrantëve kundër nismës pezulluese

Solidaritet në vend të përjashtimit Zvicra e sotme nuk mund të merret me mend pa migrantet/ët. Me decenie të tëra ne jemi pjesë aktive e...

Intervistë me Hilmi Gashin, ekspert i çështjeve të politikave të migracionit në Zvicër

Në prag të votimeve nacionale në Zvicër, që mbahen me 27 shtator 2020, e ku të gjithë njerëzit me të drejtë voto so të...

Kuzhina

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...