11.7 C
Zurich
Tuesday, October 20, 2020

Festë për nder të 101 vjetorit të festës së Flamurit

Më 24 nëntor 2013 , shoqata e shqiptarëve të Nionit me rrethin organizon festën e madhe për nderë të 101 vjetorit të pavarësisë së...

Promovohet monografia „Mësimi shqip në Austri“

Dr.Sabri Kiqmari, “Monografi e cila na solli një dokument të mirë si ringjallje e gjithë asaj përpjekje për hapjen e mësimit shqip të veprimtarëve...

Në Suedi u mbajt Festivali i Poezisë dhe i Muzikës të Diasporës Shqiptare

Vendin e parë për poezi e mori krijuesja e re Liridona Jakupi me poezinë ”Vallëzoj nën ombrellën time”, kursen ë krijimtarinë muzikore Sami Piraj...

Diaspora shqiptare në Zvicër është ende në ndërtim e sipër

Potencuan ekspertët e njohur zviceran nga fusha sociale, në Forumin ekonomik  mbajtur në Lozanë në organizim të Instituti zviceran për studime shqiptare (ISEAL).- Ndërkaq...

Shoqata “Kërçova” impresionon me një spektakël unik e mbresëlënës

Në tubimin e 6-të tradicional, në mesin e rreth njëmijë bashkatdhetarëve me prejardhje nga Kërçova me rrethinë, krahas udhëheqësve komunal, Fatmir Deharit e Qamil...

Culturescapes-Festivals

Sehr geehrte Damen und Herren Gerne möchten wir Sie auf einen Event aufmerksam machen, den wir im Rahmen des Culturescapes-Festivals organisieren.  "The Swiss Dream - Rezepte...

Muze

Sofrat muzeale, dhunti e bujarisë dhe mikpritjes shqiptare

Këtë fillim javë, si çdo të hëne artefakte nga muzetë dhe kullat shqiptare: fotot e 15 sofrave nga trojet e ndryshme arbërore, që kapa...

Odat muzeale, institucione ku u kalit besa dhe trimëria shqiptare

Këtë prezantim prej 16 odash, po e nis nga oda e famshme e kullës së Binak Alisë në Bujan të Malësisë së Gjakovës (rrethi...

Vizitë Muzeut të Ersekës: ekspozita e “Marubit” të Kolonjës – Dhimitër Vangjeli

Osman Osmani, Ersekë, 7 tetor 2020 Sot, me datë 7 tetor 2020, unë në cilësinë e njërit prej pjesëtarëve të stafit të portalit shqiptaro-zviceran prointegra.ch,...

Postimet e Fundit

Veshja e grave shqiptare të rajonit të Medvegjës, përplot kolorit e imagjinatë

Kjo veshje tradicionale përfaqëson në përgjithësi trashëgiminë kulturore autentike te popullatës shqiptare ne Malësinë e Galabit, ndërsa motivet zbukuruese në këtë veshje shfaqen në...

Sofrat muzeale, dhunti e bujarisë dhe mikpritjes shqiptare

Këtë fillim javë, si çdo të hëne artefakte nga muzetë dhe kullat shqiptare: fotot e 15 sofrave nga trojet e ndryshme arbërore, që kapa...

Bedri TAHIRI: Tufë  poezish të lindura në kohë të pandemisë

  Bedri TAHIRI KARANTINA Sigurisht na është ber ves Ta harrojmë prore historinë Nuk e di kur ishte kështu E gjithë bota në karantinë Pa betejë, luftë a përleshje Përveçse një si...

Zgjedhja e Editorit

Vlerësimi kritik i Studimit “Diaspora si forcë shtytëse për zhvillim në Kosovë: mit apo...

Për shkak se tematika në fjalë nuk ka humbur nga aktualitetit dhe pasi që ajo edhe më tej është një ndër preokupimet kryesore shoqërore...

Më e rëndësishme se kurrë ndonjëherë: Të ndalohet rritja e rasteve të infektimit.

Informacione të rëndësishme rreth koronavirusit të ri “Covid-19“ dhe rregullave për higjienën dhe sjelljen   Më e rëndësishme se kurrë ndonjëherë: Të ndalohet rritja e rasteve të...

Manifestim i sukseshëm i sindikalistëve shqiptaro-zviceranë edhe përkundër pandemisë

Të enjten mbrëma, me 15 tetor 2020, në “Volkshaus” të Cyrihut u mbajt një tubim informativ me temën “Ligji i ri për të huajt...

Kuzhina

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...