8.8 C
Zurich
Sunday, September 27, 2020

Diasporë

„Shqiptarët e Zvicrës -1001 pamje“ – mund të porositet edhe me postë

Libri i sapodalë nga shtypi „Shqiptarët e Zvicrës -1001 pamje“ tash e tutje mund të porositet edhe me postë Çmimi CHF 99.- + CHF 11.- shërbimi...

Bilanc i suksesshëm 20- vjeçar i Shkollës Shqiptare të Vallëzimit “Shota” në Zvicër

Në përmbyllje të dy dekadave të themelimit, Shkolla Shqiptare e Vallëzimit “Shota” në Zvicër, që drejtohet nga Agron Bajrami, organizoi një darkë kolektive me...

Urime festat e fundvitit!

24 dhjetor 2013 Kuvendi i Shqiptarëve te Zvicrës uron gjithë bashkatdhetarët e besimit të krishterë në Zvicër dhe ne mbarë boten me rastin e festës...

Ambasada e Republikës së Kosovës – Bernë

Komunikatë për media Me rastin e festës së Krishtlindjeve, Ambasada e Republikës së Kosovës në Bernë uron të gjithë bashkatdhetarët e besimit të krishterë në...

Mësuesi mërgimtar që përmes librave ndërton shtëpi në Kosovë

Në Vindisch të Zvicrës promovohet libri i dytë, “Për popull e atdhe” i autorit Femzi Braha, ku janë përfshi 172 biznesmenë me që rast...

KONKURS – Ambasada e Republikës së Kosovës në Zvicër

Për vend të lirë pune: Pozita: Asistent/e Administrativ/e - Kontabilist Vendi i punës:  ...... Kohëzgjatja e kontratës:  Tri vite (me mundësi vazhdimi) me një periudhë provuese...

Muze

Muzeu Arkeologjik në Apoloni, me qindra objekte nga antikiteti 

Në stendat e këtij muzeu janë të ekspozuara mbi 800 objekte, që në fakt tregojnë edhe për ritmet e zhvillimit epokal në Apoloni- Disa...

Muzeu i Dibrës me eksponate që nga neoliti  i hershëm  

  Në qendër të qytetit të Peshkopisë, ndodhet Muzeu i Dibrës, që ju mundëson një takim interesant me të shkuarën e kësaj zone, përmes pavioneve...

Muzeu i Vakaricës në Kalabri me koleksion të rrallë kostumesh arbëreshe

   Kësaj radhe portali ynë prointegra do tu prezantojë Muzeun e veshjeve dhe të arteve në qytezën arbëreshe, Vakaricë ( It.Vaccarizzo Albanese) në provincën e...

Postimet e Fundit

Kalaja e Petrelës, që komandohej nga motra e Skënderbeut, Mamica

Që nga lashtësia, kjo kala kontrollonte kryqëzimin e rrugëve me rëndësi ekonomike dhe ushtarake të cilat kalonin pranë saj, si rruga Egnatia (dega Durrës-Tiranë-Elbasan).-...

Edhe dy shtëpi të reja në Kosovë, donacione të mërgimtareve ngado në botë

  Shoqata humanitare “Feniks” nga Ferizaj, që drejtohet nga filantropi, Milaim Jashari,  dje përuroi edhe dy shtëpi të reja për nënat vetushqyese: në Gjakovë e...

Juristi shqiptaro-zviceran Lirim Begzati aktiv edhe në jetën shoqërore e politike të Zvicrës

Juristi i mirënjohur shqiptaro-zviceran Lirim Begzati është kandidat për zgjedhjet komunale në qytetin Neuchatel, ku jeton e vepron me dekada të tëra. Angazhimi i...

Zgjedhja e Editorit

Juristi shqiptaro-zviceran Lirim Begzati aktiv edhe në jetën shoqërore e politike të Zvicrës

Juristi i mirënjohur shqiptaro-zviceran Lirim Begzati është kandidat për zgjedhjet komunale në qytetin Neuchatel, ku jeton e vepron me dekada të tëra. Angazhimi i...

Intervistë me Emsale Selmani, kandidate për Asamblenë e Ostermundigen-it

Emsale Selmani është juriste dhe iniciatore e Streetfood Festival në Ostermundigen. Si asambleiste e Ostermundigen-it, ajo zotohet se do të përkushtohet e të punoj...

Zvicër: Manifesti i shoqatave të migrantëve kundër nismës pezulluese

Solidaritet në vend të përjashtimit Zvicra e sotme nuk mund të merret me mend pa migrantet/ët. Me decenie të tëra ne jemi pjesë aktive e...

Kuzhina

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...