15.5 C
Zurich
Monday, June 14, 2021

Nderohen mësuesit shqiptarë në Zvicër

Me rastin e festës së 7 Marsit – Ditës së Mësuesit Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Bern organizoi një takim rasti ku edhe...

Në Zvicër shënohet 38-të vjetori i demonstratave të 1981-tës

Në St.Gallen të Zvicrës, të dielen u mbajt tubim me bashkëatdhetar, kushtuar 38 vjetorit të demonstratave të 1981, e njohur si “Pranvera e Kuqe...

Ambasada e Kosovës, gjithmonë e ka përkrahur dhe do ta përkrah LAPSH-in

Theksoi ambasadorja Nazane Breca, duke shtuar se ky është mekanizmi edukativo arsimor i pranuar edhe në Zvicër dhe se me strukturën e vet organizative...

Kolosi, Antonio Bellusci edhe në të 85-tatë mban të ndezur zjarrin arbëror

Më 4 Mars 2019 u gjenda sërish në katunin e vjetër arbëresh,  Frasnitë të Kalabrisë, në shtëpinë- bibliotekë, të personalitetit të shquar arbëresh, 85-vjeçarit...

Gjaku arbëror, tradita e mikpritja jeton kudo në mesin e vëllezërve arbëresh

Mbresa nga një udhëtim disaditor, shumë mbresëlënës në dhjetë katunde arbëreshe të Kalabrisë, ku edhe më tej kudo që shkon has në një mikpritje...

Fëmijët e lindur në Zvicër me këngë, freski e dashuri zbukuruan shtetësinë e Kosovës

Të gjithë ata që mbrëmë patën rastin të përcjellin në Shliren të Cyrihut programin festiv të organizuar nga Konsullata e Kosovës do ti mbajnë...

Muze

Shën Pali Arbëresh, ku bashkëjetohet me gjuhën e traditat e të parëve

Këtë fillim javë në kuadër të prezantimeve lokaliteteve arbëreshe ju njoftojmë me Shën Palin Arbëresh apo it: San Paolo Albanese, një fshat dhe komunë...

Vakarici apo Vaccarizzo Albanese në Kalabri ku të presin me bujari

  Kjo qytezë arbëreshe me mbi 1300 banorë në provincën e Cosenzës në Kalabri, themeluar rreth vitit 1470, pas vdekjes së heroit tonë kombëtar, një...

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Postimet e Fundit

Shën Mërtiri apo San Martino di Finita, ruan gjuhën e traditat e jo edhe ritin bizantin. Shën Mërtirin apo në it: San Martino di...

Angela Merkel: “Luftoni muret e injorancës dhe mendjen e ngushtë!”

OPINION. Një javë më parë, Kancelarja gjermane dha një fjalim për studentët e Harvard-it në formën e një porosie, testamenti politik. Ne po ju...

E shtunë, 12 qershor 1999: Kukësi qendra e  madhe e rikthimit

Sot në qytet erdhën rreth 2000 vetë, që janë vendosur në qendra të tjera pritëse. Lajmi se forcat paqeruajtëse të NATO-s do kalojnë nëpër...

Zgjedhja e Editorit

Miti vaksinë: Zhvillimi i vaksinave

Zhvillimi dhe ndikimet e vaksinës dhe çështja e infertilitetit Enti Federal për shëndetësi i Zvicrës ka prodhuar tri video me nëntituj edhe në shqip për...

Miti vaksinë: Efektet anësore

Zhvillimi dhe ndikimet e vaksinës dhe çështja e infertilitetit Enti Federal për shëndetësi i Zvicrës ka prodhuar tri video me nëntituj edhe në shqip për...

Miti vaksinë: Steriliteti

Zhvillimi dhe ndikimet e vaksinës dhe çështja e infertilitetit Enti Federal për shëndetësi i Zvicrës ka prodhuar tri video me nëntituj edhe në shqip për...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...