23.3 C
Zurich
Monday, September 21, 2020

Diasporë

Vepër që ilustron në mënyrë të shkëlqyer diversitetin dhe vitalitetin e komunitetit shqiptar në...

Vepër që ilustron në mënyrë të shkëlqyer diversitetin dhe vitalitetin e komunitetit shqiptar në Zvicër - vlerësoi ish-kryetari i Parlamentit të Zvicrës,  Doktor,  Victor...

Dhjetë vjet rritje sasiore e cilësore të ansamblit “Arbëresha” në Zvicër

 Në Sirnach, në praninë e përfaqësueseve të shoqërive simotra, si dhe mysafirëve nga Kosova e mërgata, u shënua rrita e kësaj trupe të respektuar...

Në Cyrih promovohet monografia “Rexhep Malaj – zjarr lufte që nuk shuhet”

Më 26 janar 2014 do të bëhet promovimi i monografisë "Rexhep Malaj - zjarr lufte që nuk shuhet" në lokalet e Grupit të Sindikalistëve...

Promovohet libri “Në hap me Rugovën”, i autorit Adnan Merovci

Dega e LDK-së në Zvicër në kuadër të shënimit të 8-vjetorit të vdekjes së Presidentit Dr. Ibrahim Rugova promovon edhe librin “Në hap me...

Në tre qytete në Zvicër promovimi i librit “Shqiptarët e Zvicrës – 1001 pamje”...

1. Në rrethinën e Lozanës me datën 26.01.2014, e dielë në ora 15.00 Në restorantin "Al Grotto" Route de Reculan, 1024 Ecublens VD (përballë Conforamës) Größere Kartenansicht 2. Kreuzlingen me datën 01.02.2014 e...

Filloi procesi i regjistrimit të diasporës dhe mërgatës

Janar 13, 2014   Ministria e Diasporës e Republikës së Kosovës i njofton pjesëtarët e diasporës se prej sot është plasuar platforma elektronike (online) për regjistrimin...

Muze

Muzeu Arkeologjik në Apoloni, me qindra objekte nga antikiteti 

Në stendat e këtij muzeu janë të ekspozuara mbi 800 objekte, që në fakt tregojnë edhe për ritmet e zhvillimit epokal në Apoloni- Disa...

Muzeu i Dibrës me eksponate që nga neoliti  i hershëm  

  Në qendër të qytetit të Peshkopisë, ndodhet Muzeu i Dibrës, që ju mundëson një takim interesant me të shkuarën e kësaj zone, përmes pavioneve...

Muzeu i Vakaricës në Kalabri me koleksion të rrallë kostumesh arbëreshe

   Kësaj radhe portali ynë prointegra do tu prezantojë Muzeun e veshjeve dhe të arteve në qytezën arbëreshe, Vakaricë ( It.Vaccarizzo Albanese) në provincën e...

Postimet e Fundit

30 – vjetori i Shkollës Shqipe “Hasan Prishtina”- Shkollës së Parë Shqipe në Zvicër

  Për hapjen e shkollës së parë shqipe përveç anëtarëve të Këshillit Iniciues dhe mërgimtarëve kanë dhënë një kontribut vendimtar, edhe përfaqësuesit e institucioneve zvicerane,...

Muzeu Arkeologjik në Apoloni, me qindra objekte nga antikiteti 

Në stendat e këtij muzeu janë të ekspozuara mbi 800 objekte, që në fakt tregojnë edhe për ritmet e zhvillimit epokal në Apoloni- Disa...

Sot 30 vjet të hapjës së shkollës së parë shqipe në Zvicër

  Drita Krasniqi, ishte mësuesja e parë që pati nderin që më 20 Shtator 1990...

Zgjedhja e Editorit

Intervistë me Emsale Selmani, kandidate për Asamblenë e Ostermundigen-it

Emsale Selmani është juriste dhe iniciatore e Streetfood Festival në Ostermundigen. Si asambleiste e Ostermundigen-it, ajo zotohet se do të përkushtohet e të punoj...

Zvicër: Manifesti i shoqatave të migrantëve kundër nismës pezulluese

Solidaritet në vend të përjashtimit Zvicra e sotme nuk mund të merret me mend pa migrantet/ët. Me decenie të tëra ne jemi pjesë aktive e...

Intervistë me Hilmi Gashin, ekspert i çështjeve të politikave të migracionit në Zvicër

Në prag të votimeve nacionale në Zvicër, që mbahen me 27 shtator 2020, e ku të gjithë njerëzit me të drejtë voto so të...

Kuzhina

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...