10.9 C
Zurich
Sunday, April 11, 2021

Mos ia falni votën askujt, sepse e Kosova është e fëmijëve dhe e nipave...

Me këto fjalë iu drejtua bashkatdhetarëve në Zvicër, Donika Gërvalla, e bija e heroit Jusuf Gërvalla, duke shtuar se:  shteti nuk është as i...

Shukrije Ramadani, ushtruese detyre e Qendrës Kulturore në Cyrih

Emërimi në këtë detyrë i bashkëshortes së hero Agim Ramadanit, një veprimtare shumëvjeçare në sferën e arsimit dhe kulturës, u mirëprit nga grupet dhe...

SH.K.A ” DARDANIA” impresionoi me program masiv e cilësor

Më 16 shkurt, në kuadër të Festës së  Pavarësisë së Kosovës në Hotel  „ Zentrum Töss“  në Winterthur, SH.K.A " DARDANIA" nga ky qytet organizoi një...

Winterthur – Tubim i mërgimtarëve nga fshati Sopi, i Suharekës

Ftohen bashkatdhetarët nga fshati Sopi, Komuna e Suharekës, me qëndrim në Zvicër, që të dielën më 2 mars 2014 të marrin pjesë në një...

Shoqata ”Atdheu” nga Thuni kremtoi 6- vjetorin e Pavarësisë

Një nga shoqatat më aktive kulturore në kantonin e Bernës, pa dyshim është Shoqata Shqiptare  ''Atdheu'' në Thun ( Tun), e cila vazhdimisht kultivon...

NJOFTIM

Te nderuar bashkatdhetare.  Shkolla shqipe ne Kantonin Thurgau ka nevoje edhe per tre punonjes te Arsimit ne gjuhen Shqipe Kerkojme tre mesues-e te Arsimit per...

Muze

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Me muzeun arkeologjik të Korçës, prointgra përmbyll vitin me 48 muze shqiptare

Ndonëse është amortizuar në masë, ky muze që është ndërtuar në vitin 1985 brenda tij ruan plot 1.200 objekte, të cilat datojnë prej epokës...

Shtëpia muzeale e Filip Shirokës në Shkodër, josh me stil e traditë  

Pas zhgënjimeve që përjetova tek shtëpitë e figurave të shquara kombëtare në pjesë të ndryshme të Shqipërisë, sidomos me shtëpinë e vëllezërve Frashëri në...

Postimet e Fundit

Prend BUZHALA: SELAJDIN GASHI, PËRKTHYES, POET, ROMANSIER, VEPRIMTAR

  - Homazh për Selajdin Gashin ( 1962 – 10 prill 2021),  që dje shkoi në amshim- Kohë e rëndë, që po na i rrëmben...

NË 22 VJETORIN E BETEJËS SË KOSHARES

Marrë nga libri „Këtu jam për t’i luftuar armiqët Monografi për dëshmorin e kombit Xhemajl Fetahaj“ - nga Ibish Neziri Rënia e Agim Ramadanit Ushtarëve të lodhur...

NË 22 VJETORIN E BETEJËS SË KOSHARES

Marrë nga libri „Këtu jam për t’i luftuar armiqët Monografi për dëshmorin e kombit Xhemajl Fetahaj“ - nga Ibish Neziri I „Këto janë nisma që garantojnë fitore!“ Këtë...

Zgjedhja e Editorit

1975-1982 KRIJIMI I LËVIZJES PËR PAVARËSINË E KOSOVËS (PKMLSHJ-LRSSHJ)

«Në vitin 1981 u shtrua kërkesa për konstituimin e Kosovës në Republikë. Në prapavijën e kërkesës qëndronte besimi se problemi shqiptar në Jugosllavi esencialisht...

Portrete martirësh

Jeta dhe vepra e Afrim Abazit, anëtarit aktiv dhe njërit nga udhëheqësit e Organizatës së Rinisë (ORK) të PKMLSHJ, lidhet ngushtë me lëvizjen revolucionare...

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

NJOFTIM PËR MEDIA nga Zëri progresiv dhe prointegra.ch Hilmi Gashi, Zvicër, 27 shkurt 2021 Në konferencën e sotme vjetore të Migrant*eve Socialdemokratë të PS Zvicër u...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...