Shoqata ‘AlbBell’ organizon takimin ku shfaqen punimet për etimologjinë e gjuhës shqipe

Në Belluno të Italisë u mbajt takimi dhe prezantimi i gjetjeve të fundit etimologjike të bëra nga prof. Agron Dalipaj. Ky takim pati qëllim...

Kjo është poezia fituese në konkursin ‘Frazat më të bukura të dashurisë’

Një ditë do t’më tregosh... Një ditë do t’më tregosh historinë tënde, lotët që ke derdhur dhe puthjen e parë, dashurinë e përjetshme, apo nostalgjinë për shtigjet e...

Më 22 maj do të përurohet busti i Nënës Terezë në Itali

Nënë Tereza mbetet një nga figurat më të njohura shqiptare, veprat e së cilës lanë gjurmë të pashlyeshme për mbarë kombin duke e bërë...

14 vjetori i shoqatës Besëlidhja në Itali

Shoqata Besëlidhja në Itali e krijuar me 21.04.2008, sot ka festuar  14 vjetorin e themelimit të saj. Në postimin e tyre në rrjetin social,...

Festa “Vallja 2022” në Kalabri, kulmoi me defileun e dhjetëra grupeve arbëreshe

Në manifestimin e djeshëm madhështor në ngulimet arbëreshe Çifti ( Civita ) dhe Frasnitë (Fracineto), me praninë edhe të presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta...

Badhesa apo Villa Badessa, ngulimi më i ri arbëresh

  Prania e arbëreshëve në rajonin e Abruzzo-s sot identifikohet kryesisht me vendbanimin Villa Badessa (në gjuhën arbëreshe: Badhesa). Kjo qytezë u themelua nga një ...