2.8 C
Zurich
Saturday, May 8, 2021

Në Bruksel mijëra sindikalistë kërkuan një Evropë më të drejtë e më sociale

Një nga kërkesat pjesëmarrësve në protestën masive drejtuar Parlamentit Evropian, ishte edhe ajo për mbrojtje pagash ne vend të kufijve, ku nuk do të...

Nderohen mësuesit shqiptarë në Zvicër

Me rastin e festës së 7 Marsit – Ditës së Mësuesit Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Bern organizoi një takim rasti ku edhe...

ROLI DHE RËNDËSIA E DEPUTETËVE SHQIPTARË NË MEXHLISIN OSMAN

  Vazhdimi i sotëm nga libri i Qamil Bytyçit “ Shqiptarët e Harruar në Turqi” është shkruar nga Mehmet Prishtina, pasardhës i Hasan Prishtinës i...

E veçanta e një Panairi të Librit!

Ditë më parë në Uster të Zvicrës u organizua Panairi i Librit nga Shoqata “Bashkimi” Uster me një titull simbolik “Diaspora 2019”. Ajo që...

Simpozium – ADEM DEMAÇI – URA MBI TË CILËN KALON LIRIA E KOSOVËS

FONDI „NDERI I KOMBIT - ADEM DEMAÇI“ SIMPOZIUM ADEM DEMAÇI - URA MBI TË CILËN KALON LIRIA E KOSOVËS Zürich, 21 shkurt 2016 VOLKSHAUS Stauffacherstrasse 60 / 8004 Zürich Për...

Kush janë “Bosët” që nuk japin llogari për fondet milionëshe të mërgatës ?!

  Shkruan: Profesor Fahri Mahalla, Lozanë * Bujar Bukoshi dhe Isa Mustafa, pos që u bënë zotër të fondeve të mërgatës, duke i ndalë financimin...

Muze

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Me muzeun arkeologjik të Korçës, prointgra përmbyll vitin me 48 muze shqiptare

Ndonëse është amortizuar në masë, ky muze që është ndërtuar në vitin 1985 brenda tij ruan plot 1.200 objekte, të cilat datojnë prej epokës...

Shtëpia muzeale e Filip Shirokës në Shkodër, josh me stil e traditë  

Pas zhgënjimeve që përjetova tek shtëpitë e figurave të shquara kombëtare në pjesë të ndryshme të Shqipërisë, sidomos me shtëpinë e vëllezërve Frashëri në...

Postimet e Fundit

E shtunë, 8 maj 1999: Kryedëshirë: “A do të kthehem në Kosovë”?!  

A dua të kthehem në Kosovë? Kjo është njëlloj sikur t’i thuash të verbërit a do sy. Fjalët e një të ardhuri prej Kosove në...

Blerim Rrecaj: PIKËZA MAGJIE PËRGJATË NJË SHËTIE

Melodi Mes një gjelbërimi të harlisur ditëmaji Dal e ec Melodi e bukur gjinkallash e zogjsh Më bën shoqëri Se kush këndon për tokë Se kush këndon për qiell Puthje Petalet e...

Blerim Rrecaj: “KRONIKË ME VARGJE”

Shtëpi e shtetësi Punët e shtëpisë Janë si punët e shtetësisë Shtëpisë i duhet mirëqenia Rregulli, harmonia, begatia Shtëpia-shtet Shteti-shtëpi Krahë shqiponje le t'i këtë Lirinë dhe dashurinë Që me këmbë n'tokë të...

Zgjedhja e Editorit

1975-1982 KRIJIMI I LËVIZJES PËR PAVARËSINË E KOSOVËS (PKMLSHJ-LRSSHJ)

«Në vitin 1981 u shtrua kërkesa për konstituimin e Kosovës në Republikë. Në prapavijën e kërkesës qëndronte besimi se problemi shqiptar në Jugosllavi esencialisht...

Portrete martirësh

Jeta dhe vepra e Afrim Abazit, anëtarit aktiv dhe njërit nga udhëheqësit e Organizatës së Rinisë (ORK) të PKMLSHJ, lidhet ngushtë me lëvizjen revolucionare...

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

NJOFTIM PËR MEDIA nga Zëri progresiv dhe prointegra.ch Hilmi Gashi, Zvicër, 27 shkurt 2021 Në konferencën e sotme vjetore të Migrant*eve Socialdemokratë të PS Zvicër u...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...