8.3 C
Zurich
Wednesday, September 30, 2020

arbnesh

Skënderbeu në Romë: me monomet madhështor, pallat, rrugë e shesh

Gjatë vizitës sime një javore me familje në Itali ( nga 5-12 Tetor 2019) , dy herë vizituam Romën, për të parë krahas monumenteve...

Në fortifikatën e selisë së mbretëreshës Teuta, që bëri ligjin në Adriatik!

Gjenerata ime rreth shtatë dekada më parë, nuk pati rast të mësojë përmes programi shkollor, për paraardhësit tanë ilir e sidomos për mbretëreshën Teuta,...

Në Triesh të Malësisë së Madhe, përmes një manifestim madhështor ngritët busti i Skënderbeut

Kryetari i komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj, i cili edhe bëri zbulimin e bustit, përmendi se pason edhe ngritja e shtatoreve të heroit tonë...

Në Spixanë të Kalabrisë zgjidhet “Misi arbëreshja 2019”

Në konkurrencën prej dhjetëra vashave me moton: “Bukuri arbëreshe” në Spenxanë të Kalabrisë (it.: Spezzano Albanese), u mbajt edicioni i XV, më 9 Gusht...

Brunilda Lato, një primabalerinë që afron artistët nga Shqipëria, Kalabria e Kosova

E lindur Tiranë (më 17.07.1962), ku edhe në vitin 1979 diplomoi në Institutin e Arteve, për të qenë një dekadë Balerina e Parë në...

Mikpritja shembullore në pallatin e Kastriotëve në Qefti të Foxhies

Rasti e deshi që në sheshin Skanderbeg, të këtij qyteti arbëresh të takojmë çiftin bashkëshortor, Ariana Balluku me prejardhje nga Tirana dhe Donato D`Ascrnzo,...

Muze

Muzeu Kombëtar i Arsimit në Korçë, ku pasqyrohet historia e mësimi shqip

Ndërtesa ishte shtëpia ku banonte patrioti korçar Diamanti Terpo i cili e dhuroi këtë godinë për shkollën shqipe, ku aktualisht ruhet moria e alfabeteve...

Muzeu Arkeologjik në Apoloni, me qindra objekte nga antikiteti 

Në stendat e këtij muzeu janë të ekspozuara mbi 800 objekte, që në fakt tregojnë edhe për ritmet e zhvillimit epokal në Apoloni- Disa...

Muzeu i Dibrës me eksponate që nga neoliti  i hershëm  

  Në qendër të qytetit të Peshkopisë, ndodhet Muzeu i Dibrës, që ju mundëson një takim interesant me të shkuarën e kësaj zone, përmes pavioneve...

Postimet e Fundit

Doli nga shtypi libri më i ri i Hazir Mehmetit: ; “PRANVERË E HELMUAR”

Autori i disa veprave, një nga figurat e spikatura të mërgatës shqiptare në Austri, për librin e tij më të ri thotë se i...

Shkolla Shqipe në Zvicër dhe puna e përkushtimi edukativo – arsimor

Puna, veprimtaria e përkushtimi i madh, i pakufizuar e i pandërprerë për të përhapur sa më shumë e më mirë dijet për përvetësimin e...

Zvicër: Nisma pezulluese e SVP/UDC merr një JO të qartë

28 shtator 2020, Zvicër Votuesit e Zvicrës refuzuan qartazi nismën pezulluese të SVP/UDC me një 61.7 % JO të votave. Në prag të votimeve ishin...

Zgjedhja e Editorit

Zvicër: Nisma pezulluese e SVP/UDC merr një JO të qartë

28 shtator 2020, Zvicër Votuesit e Zvicrës refuzuan qartazi nismën pezulluese të SVP/UDC me një 61.7 % JO të votave. Në prag të votimeve ishin...

Juristi shqiptaro-zviceran Lirim Begzati aktiv edhe në jetën shoqërore e politike të Zvicrës

Juristi i mirënjohur shqiptaro-zviceran Lirim Begzati është kandidat për zgjedhjet komunale në qytetin Neuchatel, ku jeton e vepron me dekada të tëra. Angazhimi i...

Intervistë me Emsale Selmani, kandidate për Asamblenë e Ostermundigen-it

Emsale Selmani është juriste dhe iniciatore e Streetfood Festival në Ostermundigen. Si asambleiste e Ostermundigen-it, ajo zotohet se do të përkushtohet e të punoj...

Kuzhina

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...