5.9 C
Zurich
Sunday, October 25, 2020

Sonte në Spixana ( Spezzano Albanese) të Kalabrisë – “Miss Arbëresha 2020”  

  Në këtë edicion të XVI- tin me radhë, marrin pjesë me dhjetëra vajza, të veshura me kostume tradicionale arbëreshe nga lokalitetet e Kalabrisë, Sicilisë...

Heroi kombëtar shqiptar – Skënderbeu, gjithmonë aktual

Gazmend Freitag: Skënderbeu në Krujë Piktori ynë i mirënjohur Gazmend Freitag përmes artit të tij piktoresk, krahas ndjenjave shpirtërore vazhdon të shprehë edhe ndjenjat atdhetare...

Hora edhe në 532 vjetor me gjurmë të dukshme të identitetit etnik

  Hora është themeluar më 30 gusht të vitit 1488, ndërsa banorët u shpërngulën në ishull në vitin 1480, kur osmanët sulmuan trojet shqiptare në...

Pandemia dhe procedurat pas hyrjes në Zvicër

Osman Osmani, Zvicër, më 23 gusht 2020 Shqipëria deri më 20 gusht nuk gjendej në listën e vendeve me rrezik të shtuar dhe kështu deri...

Kalaja e Kaninës, ku Skënderbeu festoi martesën me Donika Arianitin

  Qyteti i fortifikuar i Kaninës, vetëm 7 kilometra larg Vlorës  është ngritur nga shekulli i IV p.e. sonë, ndërsa që gjithë sistemin fortifikues e...

Kalaja e Prezës, që vëllezërit arbëresh e stolisën me flamur gjigant

    Kjo kala është ndërtuar në pjesën më të lartë të vargut kodrinor, prej nga zotërohej pjesa veriore e fushës së Tiranës dhe kontrollohej rruga...

Muze

Madhështia e shqiptare: bashkëjetesa dhe toleranca fetare

  Gjatë udhëtimeve trojeve arbërore, hasa në shembuj ku ka bashkëjetua dhe bashkjeton fuqishëm toleranca ndërfetare. Raste konkrete: Hafëz Ibrahim efendiu nga Shkupi puth At...

Sofrat muzeale, dhunti e bujarisë dhe mikpritjes shqiptare

Këtë fillim javë, si çdo të hëne artefakte nga muzetë dhe kullat shqiptare: fotot e 15 sofrave nga trojet e ndryshme arbërore, që kapa...

Odat muzeale, institucione ku u kalit besa dhe trimëria shqiptare

Këtë prezantim prej 16 odash, po e nis nga oda e famshme e kullës së Binak Alisë në Bujan të Malësisë së Gjakovës (rrethi...

Postimet e Fundit

Kalaja e Himarës, që si toponim përmendet edhe nga Homeri

Kalaja e Himarës është simbol lirie dhe rezistence ndaj te huajve, e cila i ka mbijetuar plot 24 shekujve duke u rindërtuar edhe nga...

Nga e hëna: Mësuesit nga Shqipëria që u torturuan mizorisht nga regjimi jugosllav në...

Në kuadër të 55 vjetorit të punës sime në gazetari, nga e hëna e ardhshme një fejton dyjavorë në portalin tonë prointegra.ch, kushtuar mësueseve...

Madhështia e shqiptare: bashkëjetesa dhe toleranca fetare

  Gjatë udhëtimeve trojeve arbërore, hasa në shembuj ku ka bashkëjetua dhe bashkjeton fuqishëm toleranca ndërfetare. Raste konkrete: Hafëz Ibrahim efendiu nga Shkupi puth At...

Zgjedhja e Editorit

Vlerësimi kritik i Studimit “Diaspora si forcë shtytëse për zhvillim në Kosovë: mit apo...

Për shkak se tematika në fjalë nuk ka humbur nga aktualitetit dhe pasi që ajo edhe më tej është një ndër preokupimet kryesore shoqërore...

Më e rëndësishme se kurrë ndonjëherë: Të ndalohet rritja e rasteve të infektimit.

Informacione të rëndësishme rreth koronavirusit të ri “Covid-19“ dhe rregullave për higjienën dhe sjelljen   Më e rëndësishme se kurrë ndonjëherë: Të ndalohet rritja e rasteve të...

Manifestim i sukseshëm i sindikalistëve shqiptaro-zviceranë edhe përkundër pandemisë

Të enjten mbrëma, me 15 tetor 2020, në “Volkshaus” të Cyrihut u mbajt një tubim informativ me temën “Ligji i ri për të huajt...

Kuzhina

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...