8.7 C
Zurich
Wednesday, October 27, 2021

Vazhdon rrugëtimi i Teatrit Kurora

Teatri si pjesë përbërse e artit përmbledhë në vetëveti shumë forma dhe diciplina artistike: literatur, muzikë, koregrafi, dizajnë, arshitektur, pikturë, prozë, poezi, etj... ....

Delegacion i Forumit rinor të PShDK-së pjesëmarrës në Kongresin e JCVP-së së Zvicrës

Delegacioni nga Kosova, i prirë nga kryetari i Forumit rinor të PShDK-së i Arion Thaqi, takoi shumicën e delegacioneve nga radhët e 15 vendeve...

Promovim

Shoqata e Krijuesve Shqiptarë në Zvicër fton të gjithë autorët dhe dashamirët e librit në përurimin e librit: “SY MË SY ME JETËN” Biografi e Mehmet Kajtazit Botues :...

Das SWIKOS Kurzfilmfestival wird 2013 bereits zum siebten Mal durchgeführt

Das SWIKOS Kurzfilmfestival wird 2013 bereits zum siebten Mal durchgeführt. 15/16. November 2013 - Stadt Casino Basel 2013 findet SWIKOS mit einem neuen Konzept an zwei...

DFREX: “DER WEG IST DAS ZIEL”

Kantautori Shqipton Rexhaj së bashku me kolegun e tij Dave Fryman (DFREX) me këngën "Der weg ist das ziel", po ecin me shpresë se...

Manifestim i radhës i Projektit 2013 nga shoqata “Parandalo”

Cilat dukuri shoqërore nxisin dhunë tek të rinjtë dhe në familje Ju ftojmë të merrni pjesë në ligjëratën e katërtë dhe të fundit për këtë...

Muze

“Prointegra”, brenda një jave në 20 katunde e qyteza arbëreshe

Gjatë turneut të fundit nga data 18-25 Tetor 2021, ekipi i prointegrës, duke bërë mbi 1800 kilometra udhëtime me makinë, arriti të vizitojë 20...

Carfizzi apo Karfici, ngulim arbëresh ku të presin me shumë mirësi në familje e...

Cak i vizitave të mija në shoqërim me profesor Michele Greco, më 23 Gusht 2021, ishin tri ngulimet arbëreshe në provincën e Krotonës: Carfizzi...

Vina një qytezë arbëreshe, ku veshjet e grave shquhet me elemente arkaike  ilire

Në rrugëtimin tim të fundit në Kalabri dhe provincat tjera ( 21-25 Gusht 2021), për herë të parë vizitova 13 bashki, gjegjësisht katunde e...

Postimet e Fundit

“Prointegra”, brenda një jave në 20 katunde e qyteza arbëreshe

Gjatë turneut të fundit nga data 18-25 Tetor 2021, ekipi i prointegrës, duke bërë mbi 1800 kilometra udhëtime me makinë, arriti të vizitojë 20...

“Lufta ime e fshehtë”, me Rina Hajrën në rolin kryesor, merr Çmim Special në...

  Nga Arizona e Shteteve të Bashkuara të Amerikës na vjen edhe një lajm i gëzueshëm nga aktorja e re, Rina Hajra, e cila si...

Në Durrës, ndahet nga jeta miku ynë zviceran, Rolf Alther

  Nga Durrësi, sot një lajm i hidhur për ndarjen nga jeta në moshën 80 vjeçare edhe të një miku të madh të shqiptarëve, ish-...

Zgjedhja e Editorit

TANI EDHE NËSE NUK KENI SIMPTOMA: TESTOHUNI PAS PUSHIMEVE.

TANI EDHE NËSE NUK KENI SIMPTOMA: TESTOHUNI PAS PUSHIMEVE. Falas në të gjitha pikat e testimit Edhe nëse nuk keni simptoma, ju mund ta mbartni vetë koronavirusin...

Video ekspertësh mbi mitet e shpeshta të vaksinimit

Çdokush që aktualisht është i informuar për vaksinimin Covid-19 do të hasë gjithashtu në lajme të rreme për vaksinat. Specialistët e  vaksinimit të Entit Federal...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...