13.3 C
Zurich
Friday, September 17, 2021

Në ditëlindjen e Vaçes

Pikërisht, sot u mbushën 75 vjet nga lindja e ikonës së këngës së lehtë shqiptare, Vaçe Zela, e cila u lindë në datën e...

Në Sirnach, promovohet libri “Shqiptarët e Zvicrës- 1001 pamje”

Për librin flasin: Dr. don Lush Gjergji dhe Mr. don Marjan Marku Të dielën, më 6 prill 2014, Misionit Katolik Shqiptar në Zvicrën Lindore, me...

Tu mundësohet pjesëmarrja në votime edhe mërgimtarëve

 Zgjedhje parlamentare në Kosovë më 3 gusht 2014  Bernë, 27 mars 2014 3 gushti 2014 është data më e preferuar për shumicën e mërgimtarëve tanë...
Faton Topalli

Faton Topalli- Die Privatisierung in Kosova zerstört die Ökonomie

von Max Brym Kürzlich interviewte Max Brym den Abgeordneten der „Bewegung für Selbstbestimmung“ ( VV) im Parlament Kosovas , Herrn Faton Topalli. Thema des Gesprächs...

Für die Rechte der Arbeiter in Kosova

von Deniz Faber am 24.03.2014 Am vergangenen Samstag fand in München eine Veranstaltung von verschiedenen Organisationen gegen die Ausbeutung, Privatisierung und soziale Not in...

Cyrihut mbështet Mitrovicën për ngritjen e një shtëpie pleqsh

Delegacionin e përbënin edhe ministri i diasporës, Ibrahim Makolli dhe konsulli i Kosovës në Cyrih, dr. Salih Sefa si dhe mjekët dr. Christoph Held...

Muze

Vina një qytezë arbëreshe, ku veshjet e grave shquhet me elemente arkaike  ilire

Në rrugëtimin tim të fundit në Kalabri dhe provincat tjera ( 21-25 Gusht 2021), për herë të parë vizitova 13 bashki, gjegjësisht katunde e...

Në Kukel, nderime poetit Mjedja, autorit të vargjeve profetike me vlera antologjike

  Ekipi i Platformës “Prointegra.ch”, në vazhdën e vizitave trojeve shqiptare bëri edhe një vizitë në Kukel të Bushatit të Shkodrës, meqë rasti vizitoi Qendrën...

Shën Pali Arbëresh, ku bashkëjetohet me gjuhën e traditat e të parëve

Këtë fillim javë në kuadër të prezantimeve lokaliteteve arbëreshe ju njoftojmë me Shën Palin Arbëresh apo it: San Paolo Albanese, një fshat dhe komunë...

Postimet e Fundit

AXHENDAT E PËRBASHKËTA KOMBËTARE TË KOSOVËS DHE SHQIPËRISË

  Nëse jemi më vetëkritik, duke apostrofuar të metat në mesin tonë, atëherë më lehtë do ta kemi t’i kuptojmë qëndrimet e diplomatëve të huaj....

Isuf Ismaili: Një vepër e shkëlqimit arsimor dhe frymëzimeve atdhetare

Të shtunën në mbrëmje, më 11 shtator 2021 në qytetin Zyrih të Zvicrës u bë përurimi i librit të Vaxhid Sejdiut: “Shkolla shqipe në...

Bedri TAHIRI: Pasqyrim artistik i punës së mësuesve tanë mërgimtarë

Këto ditë, kur Mërgata jonë e ka begatuar vendin tonë me aktivitete të shumta kulturore- artistike, dhe po kremtohet edhe një Jubile: 10-Vjetori i...

Zgjedhja e Editorit

18 shtator 2021: Demonstratë në Bernë kundër diskriminimit edhe me të madh të grave!

Gratë edhe më tej marrin rreth një të tretat (1/3) më pak pension se sa burrat. Megjithatë parlamenti donë të ngritë moshën e pensionit...

TANI EDHE NËSE NUK KENI SIMPTOMA: TESTOHUNI PAS PUSHIMEVE.

TANI EDHE NËSE NUK KENI SIMPTOMA: TESTOHUNI PAS PUSHIMEVE. Falas në të gjitha pikat e testimit Edhe nëse nuk keni simptoma, ju mund ta mbartni vetë koronavirusin...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...